Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval svého francouzského protějška Emmanuela Macrona před vážnými problémy. Informuje o tom agentura Anadolu. (Foto: Wikimedia)

Podobnou reakci tureckého lídra vyvolalo Marcronovo prohlášení na pozadí vyostření turecko-řeckých vztahů. Prezident Francie vyzval Evropskou unii, aby zastala tvrdší stanovisko vůči Ankaře a podotkl, že hovoří o turecké garnituře, nikoli národu, který „si zasloužil více než Erdoganovu vládu”.

Během setkání, které proběhlo na Korsice za účasti několika států, včetně Řecka, Macron odmítl uznávat Turecko za partnera ve Středomoří. 

„Dávejte si na Turecko a turecký národ pozor!” reagoval Erdogan, když vystupoval během sympozia věnovaného 40. výročí převratu 12. září 1980. Prezident Turecka rovněž vytkl svému francouzskému protějškovi neznalost dějin.  

„Nemůžete nás učit lidskosti,” sdělil Erdogan a připomněl alžírskou válku za nezávislost a rwandskou genocidu. Krev jejich obětí je dle něj na rukou francouzského vedení. K tomu dodal, že to Macronovi řekl mezi čtyřma očima.  

V poslední době došlo k prudkému růstu napětí ve vztazích mezi Ankarou a Aténami. Důvodem posloužilo jednání turecké lodí Oruc Reis, která zahájila studium seismické aktivity v oblasti, kterou Řecko vnímá jako vlastní výlučnou ekonomickou zónu. Řecko kvůli tomu uvedlo své ozbrojené sily do větší pohotovosti. Turecko také provádí studia v oblasti, již za svou výlučnou zónu považuje Kypr.  

Turecko a Řecko se navzájem obviňují z podepsání nezákonných dohod o rozhraničení námořních zón a ignorování zájmů druhé strany.  

Připomeňme, že v závěrečném prohlášení zmíněné schůzky na Korsice její účastníci zdůraznili svou „úplnou podporu Řecku a Kypru“ s tím, že jsou solidární před tváří „konfrontačního chování Turecka“, a také to, že EU je připravena rozšířit vůči Ankaře seznam budoucích omezovacích opatření, které mohou být projednány na summitu Rady Evropy 24. a 25. září.

Zdroj: snews.comaa.com.tr