NATO a Ukrajina budou příští týden na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jednat o bezpečnosti v Černém moři, zejména o provozu koridoru pro vývoz obilí, uvedla v sobotu západní aliance. (Foto: Flickr)

Mluvčí NATO Oanu Lungescu uvedl, že Rada NATO-Ukrajina, zřízená na aliančním summitu tento měsíc, bude jednat o situaci po odstoupení Ruska od rok staré dohody dohlížející na vývoz obilí z ukrajinských přístavů.

Zelenskyj uvedl, že o schůzku požádal v telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Lungescu uvedl, že oba muži diskutovali o odstoupení Ruska od dohody a o jeho „pokračujících pokusech ozbrojovat potraviny, které mají dopad na miliony zranitelných lidí na celém světě“.

Setkání se podle ní uskuteční na úrovni velvyslanců. Ustavujícího zasedání rady, které se konalo na summitu NATO ve Vilniusu, se zúčastnily hlavy států a vlád.

Zelenskyj ve svém nočním videopřenosu již dříve uvedl, že rada přivedla spolupráci s NATO „na novou, pokročilejší úroveň, Radu NATO-Ukrajina, a tento mechanismus může mít dopad.“

„Navrhl jsem Jensovi, aby byla rada neprodleně svolána k příslušným krizovým konzultacím. Zasedání se uskuteční v nejbližších dnech. Bezpečnostní krizi v Černém moři můžeme překonat.“

Rusko uvedlo, že od dohody odstoupilo s odůvodněním, že západní země ignorovaly jeho požadavky na zajištění vývozu potravin a hnojiv z Moskvy. Moskva uvedla, že lodě směřující do ukrajinských černomořských přístavů by mohly být považovány za vojenské cíle.

Šéf OSN pro humanitární pomoc v pátek sdělil Radě bezpečnosti OSN, že prudký nárůst cen obilí poté, co Rusko od dohody odstoupilo, „potenciálně hrozí hladem a ještě horšími následky pro miliony lidí“.

Zdroj: tbsnews.net