V syrské provincii Hasaka byl zablokován průjezd americké kolony s vojenskou technikou. O události informovala tisková agentura SANA. (Foto: Wikimedia)

Uvádí se, že američtí vojáci se ocitli pod tlakem obyvatel obcí Dashdashiya i Qahira a následně byli nuceni se obrátit. Zprávy o podobných případech, k nimž dochází na severu Sýrie, se objevují pravidelně. Dříve média informovala o útocích na americké vojáky v Hasace a v sousedním Dajr az-Zauru, a to ze strany neznámých ozbrojených jednotek. 

Ozbrojený konflikt v Sýrii vypukl v roce 2011. V některých oblastech dosud pokračují boje proti teroristickým skupinám. Americké vojenské jednotky se však v provinciích Hasaka a Dajr az-Zaur nacházejí nelegálně. Své síly zde shromáždily kolem velkých nalezišť plynu a ropy. Syrská vláda opakovaně tvrdila, že rozmístění amerického vojenského kontingentu porušuje suverenitu Sýrie a veškerá mezinárodní pravidla.

Kromě toho zvláštní představitel USA pro Sýrii James Jeffrey minulý týden prohlásil, že Washington usiluje o obnovení situace, která byla před vypuknutím konfliktu v roce 2011. Dodal rovněž, že USA považují za nutné stažení veškerých ozbrojených sil, především íránských vojenských jednotek.