Rusko zablokovalo populární síť Tor, která uživatelům umožňuje zůstat na internetu v anonymitě. (Foto: Wikimedia)

Státní úřad pro dohled nad komunikacemi v zemi, Roskomnadzor, ve středu potvrdil, že zablokoval přístup ke službě Tor.

Úřad uvedl, že tento krok následoval po „šíření informací na stránkách zajišťujících provoz služeb, které poskytují přístup k nelegálnímu obsahu“.

Jedná se o nejnovější vývoj v řadě kroků, kterými se Moskva snaží zpřísnit kontrolu nad ruským internetem.

Kreml tvrdí, že jejich snahou je boj proti extremismu a terorismu na internetu, kritici však tvrdí, že Rusko potlačuje svobodu projevu a snaží se kontrolovat politickou debatu.

Rusko uděluje sociálním sítím nové pokuty za neodstranění obsahu
Síť Tor – vyvinutá ve Spojených státech – využívá šifrování k tomu, aby se vyhnula sledování tím, že před úřady maskuje poskytovatele internetu (IP) uživatele.

Podle projektu Tor jsou ruští uživatelé druhým největším publikem této služby – denně ji využívá více než 300 000 uživatelů, což představuje 15 % všech uživatelů služby.

Tor také umožňuje uživatelům přístup k takzvanému „temnému webu“ bez nutnosti používat virtuální privátní síť (VPN).

V září Roskomnadzor zablokoval již šest VPN, které ruským uživatelům umožňovaly přístup k rostoucímu počtu zakázaných webových stránek.

Úřady také zvýšily tlak na velké technologické giganty – jako jsou Twitter, Apple a Google – a nařídily jim odstranit „nelegální“ obsah.

V červenci také ruský prezident Vladimir Putin přijal zákon, který nutí zahraniční technologické giganty otevřít v zemi svá zastoupení, pokud nechtějí být vystaveni sankcím nebo blokádám.

Zdroj: euronews.com