Proslov o stavu Unie pronesený americkým prezidentem Barackem Obamou rozjařil mnohé v technické komunitě. Obama se zmínil o 3D tisku jako o jedné z několika vynořujících se technologiích, které by mohly pomoci revitalizovat americký průmysl. Bohužel tím, co si mnozí z technické komunity zjevně neuvědomují, nebo co v okamžiku, kdy jim prezident mazal med kolem huby, zapomněli, je to, že Obama představuje služebnictví obou stran korporátně-finančním zájmům, těm samým zájmům, které v první řadě za hranice vyvezly nejpokročilejší průmysl planety a výrobní kapacity v rozsahu nevídaném v historii.


Také zjevně rychle zapomněli, že Obama navíc představuje ty samé zájmy velkého byznysu, které doslova  uštvaly k smrti Aarona Swartze  z jejich vlastní technické komunity kvůli lovu na čarodějnice intelektuálního vlastnictví, čímž údajně Swartze dohnali k sebevraždě.


Obrázek:   Snímek sejmutý z „vysílání ve vyšším rozlišení“ z projevu prezidenta Obamy o stavu Unie. Vidíte podřimující a v sedačkách skleslou avantgardu speciálních korporátních zájmů vždy připravenou zorganizovat zradu voličů ve stylu dohody obou strany ve službách speciálních zájmů velkého byznysu a těch, kteří, ať v Oválné pracovně sedí, kdo chce, jsou tou prvořadou příčinou amerického úpadku.

A opravdu korporátně finanční zájmy si uvědomují ty hrozby a příležitosti, které 3D tisk představuje, a podobně jako je to se sdílením souborů P2P, jej lačně ko-optují, zmocní se nad ním kontroly, zmonopolizují jej a tenhle nově se vynořující průmysl zregulují, aby si udržely tu technologickou a socioekonomickou nadřazenost, ze které už tak dlouho tyjí. Establishment spoléhá na ten starý trik zmanipulovat lidskou slabost – potřebu uznání a výhled na slávu a bohatství.

A je jisté, že ti, kdo se těm speciálním zájmům zaprodají, až se budou pokoušet ovinout svá chapadla kolem 3D tisku, tím mohou dosáhnout právě slávy a bohatství – ale ta slibnost 3D tisku tím skoro určitě utrpí. Možná to může vypadat vzrušující, když vás zmíní americký prezident při promluvě o stavu Unie, ale ve skutečnosti je to varovný projev toho, že jste přilákali pozornost právě těch zájmů, které v první řadě tuto zemi zničily, a v první řadě ji zanechaly ve stavu, kdy má zapotřebí se „revitalizovat“.

Obamova zmínka o 3D tisku se rovná bzukotu křídel po krvi lačnícího ováda před přistáním šmejdícího svým hladovým všude slídivým sosákem připraveným zarýt se do svého hostitele a začít ho vyžírat. Je to varování, nikoliv paprsek světla. Je to opětovné ujištění o závažnosti držby těchto technologií a o odpovědnosti, která padá na technickou komunitu, aby je ochránila, udržela je otevřené, nezávislé, svobodně přístupné bez vměšování velkého byznysu a jejich politických zástupců, aby místo toho zůstaly ve službách lidstva.

Tony Cartalucci

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: landdestroyer.co.uk