Agentura Bloomberg Law uvádí, že nová žaloba podaná v Kalifornii tvrdí, že bonbony Skittles obsahují nebezpečný toxin zvaný „oxid titaničitý“, kvůli němuž jsou „nevhodné k lidské spotřebě“. (Foto: Flickr)

Ve čtvrtek podala žalobkyně Jenile Thamesová v severním kalifornském okrese žalobu proti výrobci Skittles, společnosti Mars Inc. a tvrdí, že spotřebitelé, kteří „ochutnají duhový“ cukr, „jsou vystaveni zvýšenému riziku řady zdravotních účinků, o kterých nevěděli, vyplývajících z genotoxicity – schopnosti chemické látky měnit DNA“.

Společnost Mars používá oxid titaničitý jako potravinářské barvivo, aby byly bonbony vizuálně přitažlivější. Tento toxin se používá také v průmyslových aplikacích, jako jsou plasty, lepidla, barvy do tiskáren a střešní krytiny.

Občanskoprávní žaloba tvrdí, že společnost Mars si uvědomovala rizika používání oxidu titaničitého při výrobě cukrovinek a v roce 2016 dokonce veřejně oznámila, že tento toxin z potravin odstraní. V Evropě Francie zakázala tento toxin v potravinách v roce 2019 a v roce 2021 Evropský úřad pro bezpečnost potravin rozhodl, že jej nelze považovat za bezpečný pro konzumaci.

„Je neuvěřitelné, že žalovaný dokonce tvrdil, že ‚umělá barviva nepředstavují žádné známé riziko pro lidské zdraví nebo bezpečnost‘,“ tvrdí žaloba společnosti Thames. „Přitom žalovaná před spotřebiteli zatajila podstatné informace, které věděla.“

Podle Thamesové Skittles prodávané v USA stále obsahují oxid titaničitý a společnost Mars „neinformuje spotřebitele o důsledcích konzumace tohoto toxinu“.

„Namísto toho se žalovaný spoléhá na seznam složek, který je uveden drobným písmem na zadní straně výrobků, jehož čtení je ještě náročnější kvůli nedostatečnému barevnému kontrastu mezi písmem a obalem, jak je uvedeno níže, a to způsobem, jakým si spotřebitelé výrobek běžně prohlížejí v obchodě,“ uvádí se v soudních dokumentech.

Společnost Thames požaduje status hromadné žaloby pro všechny spotřebitele v USA a od společnosti Mars požaduje blíže nespecifikovanou náhradu škody.

Zdroj: zerohedge.com