Nedávný pořad ruské státní televize vyvolal pobouření a dostal se na titulní stránky novin ve Spojeném království poté, co televizní moderátor předvedl simulovanou ukázku toho, jak by jaderné ponorky ruského námořnictva snadno zničily Spojené království. (Foto: Twitter)

Díl odvysílaný koncem minulého týdne na veřejnoprávním Prvním kanálu představil předseda nacionalistické politické strany Rodina Alexej Žuravljov, který prohlásil, že „jedna raketa Sarmat a britské ostrovy už nebudou“.

Konkrétně se hovořilo o vojenské podpoře Ukrajiny ze strany Spojeného království. Londýn se nejdříve snažil zveřejnit, že na Ukrajinu opakovaně letí letadla se zbraněmi, včetně protitankových systémů a munice.

Tehdy segment přešel na moderátora zpráv Dmitrije Kiseljova, který popisoval následující skutečnosti, zatímco za ním hrála grafika ponorky:

„Blíží se k cíli v hloubce 1 km rychlostí 200 km/h. Neexistuje žádný způsob, jak tento podvodní dron zastavit. Bojová hlavice na něm má sílu až 100 megatun.“

„Výbuch tohoto termonukleárního torpéda u britského pobřeží způsobí gigantickou vlnu tsunami vysokou až 500 metrů.“

Ukázka z úryvku, který je nyní na Západě hojně sdílen…

V nejprovokativnějším okamžiku pořadu pak řekl, že by se Velká Británie mohla proměnit v „radioaktivní poušť“:

„Už jen takový úder s sebou nese extrémní dávky radiace. Po průletu nad britskými ostrovy promění to, co z nich možná zbylo, v radioaktivní poušť.“

Pořad začal reakcí na nedávné vyjádření britského ministra pro ozbrojené síly, který podle všeho dříve vyslovil souhlas s tím, aby Ukrajina v případě potřeby udeřila na ruské území s využitím zbraní poskytnutých Spojeným královstvím.

Britský ministr obrany Ben Wallace se tak vyjádřil minulý čtvrtek, když popisoval právo Ukrajiny na obranu.

„Součástí obrany při tomto typu invaze je samozřejmě i to, že Ukrajina půjde po zásobovacích linkách ruské armády, protože bez pohonných hmot, potravin a munice se ruská armáda zastaví a nemůže dále pokračovat v invazi,“ řekl v televizi BBC.

Upozornil však na to, že to zůstává nepravděpodobné. „V současné době nemají britské zbraně, které by to dokázaly, takže je nepravděpodobné, že by to byly naše zbraně,“ řekl a dodal: „Je velmi nepravděpodobné, že bychom to někomu dodali, jednoduše kvůli technologii a také kvůli nedostatku těchto schopností, které máme. Takže je to velmi nepravděpodobné.“

Zdroj: zerohedge.com