Rada zemí Evropské unie přijala v pondělí rozhodnutí, že zatím nebude provádět dialog s Tureckem na vysoké úrovni, a zrušila zasedání rady asociace jako odpověď na provádění vrtů ze strany Turecka v teritoriálních vodách Kypru, uvádí tisková zpráva Rady EU. (Foto: Flickr)

 „Vzhledem k trvajícímu a novému nezákonnému provádění vrtů v Turecku se Rada rozhodla pozastavit jednání o Komplexní dohodě o letecké dopravě a neprovádět zasedání rady asociace a další zasedání na vysoké úrovni v rámci dialogu mezi EU a Tureckem,“ uvádí se v dokumentu.

Kromě toho Rada doporučila Evropské investiční bance, aby přezkoumala úvěrovou činnost v Turecku a snížila finanční pomoc Ankaře.

Předtím ministři zahraničních věcí zemí EU schválili sankce proti Turecku v souvislosti s průzkumem ložisek uhlovodíků ve výlučné ekonomické zóně Kypru.

Ankara bude pokračovat v těžbě uhlovodíků ve Středozemním moři nehledě na rozhodnutí Evropské unie pozastavit dialog na vysoké úrovni, uvádí Anadolu prohlášení MZV.

 „Turecko bude i nadále hájit svá práva a práva tureckých Kypřanů a také aktivuje svou činnost v tomto aspektu,“ uvádí se v prohlášení.