Ruská armáda tvrdí, že provedla rozsáhlý úder na ukrajinské síly jako odvetu za novoroční útok na ruská kasárna v doněcké Makijevce, který znamenal jeden z nejsmrtelnějších dnů pro ruské síly a který spustil bouři kritiky na adresu nejvyššího velení. (Foto: Twitter)

Ruské ministerstvo obrany (MO) v neděli uvedlo, že zlikvidovalo více než 600 ukrajinských vojáků v rámci „odvetné operace“, která byla přímou odpovědí na „zločinný útok“ před týdnem. MO identifikovalo, že operace byla vedena proti Ukrajinci drženému městu Kramatorsk v Donbasu. Z místa se objevují fotografie, ukrajinská média však tvrzení Moskvy o stovkách mrtvých popírají.

Rusko tvrdí, že se zaměřilo na dočasná kasárna, v nichž se shromažďovali ukrajinští vojáci, stejně jako ukrajinská armáda před týdnem při smrtícím útoku v Makijevce. „V důsledku masivního raketového útoku na tyto dočasné ubytovací prostory ukrajinských vojenských jednotek bylo zabito více než 600 ukrajinských vojáků,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Dále státní média popisují následující:

Během uplynulých 24 hodin se ruské armádě podařilo odhalit a potvrdit umístění ukrajinských jednotek v Kramatorsku v DLR, uvádí se v prohlášení. Z těchto údajů vyplynulo, že ubytovna č. 28 ve městě hostí více než 700 kyjevských vojáků a dalších 600 se zdržuje v ubytovně č. 47.

Ačkoli tyto vysoké počty obětí nebyly potvrzeny, kolují fotografie velké budovy, která utrpěla značné škody, a tvrzení ruského MO se hojně šíří v mezinárodních novinových titulcích.

Údajný úder s hromadnými oběťmi na životech přišel jen několik hodin po skončení ruského jednostranného 36hodinového vánočního příměří. Ukrajina Putinem vyhlášené dočasné příměří odmítla jako pouhou „past“ a „cynickou lest“ a zároveň slíbila, že jej nebude dodržovat.

Ukrajinská vláda, stejně jako hrstka západních novinářů na místě a proukrajinských médií, popírají, že by při úderech na Kramatorsk došlo k nějakým rozsáhlým obětem…

Útok na kasárna v Makijivce z minulého týdne byl možná největší ruskou ztrátou v této válce a Ukrajinci jej údajně provedli pomocí raketových systémů HIMARS dodaných USA. Moskva oficiálně uvádí 89 mrtvých vojáků, ale někteří proruští vojenští blogeři tvrdí, že skutečný počet obětí se pravděpodobně pohybuje ve stovkách. Kyjev uvedl, že při úderu zahynulo více než 300 osob.

Vyvolalo to vzácnou vnitřní kritiku Kremlu na adresu nejvyššího ruského velení vzhledem k tomu, že stovky ruských branců nebyly dobře chráněny, a vzhledem k tomu, že na provizorní základně se podle všeho hojně používaly mobilní telefony a komunikace z otevřených zdrojů, což Ukrajincům umožnilo přesně určit místo. Oficiálně ruští velitelé viní vojáky z nedodržování protokolů týkajících se používání mobilních telefonů a neschválených komunikačních omezení.

Zdroj: yahoo.com