Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království Vadym Prystaiko označil vojenské a civilní ztráty své země za „obrovské a nestravitelné“. (Foto: Wikimedia)

Z tohoto důvodu by se podle diplomata ukrajinští představitelé neměli zastavit u kompromisních mírových rozhovorů a válečné akce by měly pokračovat až do úplného vítězství a návratu všech území okupovaných ruskou armádou.

„Jsme ve válce už téměř rok… Ztrácíme lidi napravo i nalevo. Neuvádíme, kolik z pohřešovaných je vojáků a kolik civilistů, ale dokážete si představit, že jde o obrovská a nestravitelná čísla. A města, některá z nich jsou zcela zničena,“ řekl pan Prystaiko v rozhovoru pro Newsweek o následcích bojů.

Varoval ukrajinské představitele, aby neuzavírali s Ruskem ani dočasné dohody o příměří, a přirovnal návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na vánoční příměří k minským dohodám z let 2014-2015.

„Mohou nabídnout příměří a říci: ‚Jsme mírumilovní, nabízíme příměří‘ a využít tento čas – jako to udělali v případě minských dohod – k reorganizaci svých sil a doplnění zásob,“ řekl velvyslanec.

Podle něj zahájení mírových rozhovorů v současné fázi konfliktu umožní ruskému vedení zachovat okupovaná území a legitimizovat vojenské operace před obyvatelstvem.

„Snížili jsme vojenský potenciál Ukrajiny díky demilitarizaci, stali jsme se silnější, protože máme více lidí, více regionů… ukázali jsme těm kapitalistickým sviním, že multipolární svět se obnovuje. Ano, ztratili jsme několik vojáků, ale bylo to pro velikost matičky Rusi,“ modeloval diplomat údajnou oficiální rétoriku ruských politiků v případě stažení vojsk v blízké budoucnosti.

Vadym Prystaiko dospěl k závěru, že Západ má „jedinečnou příležitost“, neboť ukrajinský národ je připraven obětovat desetiletí rozvoje, lidi a území, aby porazil „zapřisáhlého nepřítele“.

Ukrajinské úřady neinformují o vojenských a civilních obětech a prohlašují to za vojenské tajemství. Dne 2. prosince 2022 odhadl poradce vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak ztráty ozbrojených sil Ukrajiny na 10 000 až 13 000 osob.

Zdroj: newsweek.com