V exkluzivní interview s RT řekl syrský prezident Bašár Asad, že Sýrii neopustí. Asad rovněž mluvil o apelech na ozbrojenou zahraniční intervenci do Sýrie a o možnosti rozlití vnitřního konfliktu této země po celém regionu. „My jsme poslední baštou sekularismu a stability a vzájemné koexistence v různosti v tomto regionu, a řekněme to tak, přivodí to dominový efekt, který ovlivní svět od Atlantiku po Pacifik, a vy znáte, ty důsledky pro zbytek světa,“ řekl syrský prezident Bašár Asad RT v exkluzivním interview, které se vysílalo v pátek 9. listopadu. „Nejsem loutkou. Západ mě neudělal, nepůjdu na Západ, ani do žádné jiné země,“ řekl. „Jsem Syřan, stvořila mě Sýrie a musím v Sýrii žít a umřít,“ řekl Asad během tohoto interview.

Sýrie je v posledních 20 měsících rozervána vnitřními násilnostmi. Jelikož se vládě s opozicí nedaří dosáhnout dohody o zastavení palby, tlačí cizí země na syrského prezidenta, aby odstoupil, některé dokonce apelují na ozbrojenou intervenci do této válkou stižené země.

„Nemyslím si, že Západ bude intervenovat, ale pokud to udělají, tak už nikdo nemůže říci, co může ještě následovat,“ řekl Asad. „Myslím, že cena za takovouto zahraniční invazi, pokud k ní dojde, bude daleko vyšší, než si to celý svět může dovolit.“

Podle tureckých činitelů už Ankara oficiálně požadovala, aby NATO vyslalo na hranice se Sýrii rakety Patriot, kvůli strachu, že tento ozbrojený konflikt by se mohl přelít přes hranice.

Ozbrojený konflikt v Sýrii se v posledních měsících stává extrémně násilným. Síly rebelů dostaly významnou finanční, diplomatickou a organizační podporu ze zemí jako USA  a spojenci Západních národů, jako je Turecko, Katar a Saúdská Arábie.

Opozice ovšem ještě nepřekonala vnitřní spory a nevytvořila spojenou vládu. Západní spojenci rebelů také začínají mít starosti z projevů radikálního islamistu nabývajícího na v této opozici na síle a vlivu.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

]]>