Protože Německo dodává Ukrajině 14 tanků Leopard, ruští zastánci tvrdé linie nyní vyzývají k jadernému úderu proti Německu. (Foto: Flickr)

Německo dodává Ukrajině 14 hlavních bojových tanků Leopard-2-A6. Ve středu to oznámil mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. Německá vláda navíc dává ostatním státům povolení k dodávkám vlastních tanků Leopard na Ukrajinu.

Ve středu to na zasedání spolkového kabinetu oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Rozhodnutí předcházela několikaměsíční debata.

Rusko považuje plány Západu za provokaci. Moskva varovala, že dodávka západních tanků povede k eskalaci války. Dodávka bojových tanků ze strany Spojených států by byla „další zjevnou provokací“, prohlásil ve středu ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov.

„Je zřejmé, že se nám Washington záměrně snaží způsobit strategickou porážku,“ dodal na Telegramu. „Pokud se Spojené státy rozhodnou dodat tanky, pak takový krok rozhodně nelze ospravedlnit „obrannými zbraněmi“.“

Putinův nohsled Jevgenij Satanovskij našel jasnější slova: „Německé tanky budou pochodovat Ukrajinou jako za 2. světové války a útočit na ruské vojáky.“ V televizi řekl: „Mám na to přirozenou reakci – Sovětský svaz v roce 1941 bombardoval Berlín. A pro mě je to signál, že Bundestag už prostě nemůže stát na místě.“ Satanovsky přitom nevyzývá k ničemu menšímu než k jadernému útoku.

Zdroj: oe24.at