Zatímco údaje o inflaci v Evropě a USA se minulý měsíc výrazně zvýšily, Rusko a členové zemí BRICS odhalili, že představitelé pěti hlavních rozvíjejících se ekonomik jsou uprostřed „vytváření mezinárodní rezervní měny“. (Foto: Shutterstock)

Analytici se domnívají, že rezervní měna zemí BRICS má konkurovat americkému dolaru a měně Mezinárodního měnového fondu (MMF) v podobě zvláštních práv čerpání (SDR).

Během summitu BRICS ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že pět členských ekonomik – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika – plánuje vydat „novou globální rezervní měnu“.

„Otázka vytvoření mezinárodní rezervní měny založené na koši měn našich zemí se posuzuje,“ řekl tehdy Putin. „Jsme připraveni otevřeně spolupracovat se všemi férovými partnery,“ dodal.

Kromě toho o vstupu do skupiny BRICS uvažují Turecko, Egypt a Saúdská Arábie. Analytici se domnívají, že krok BRICS k vytvoření rezervní měny je pokusem oslabit americký dolar a zvláštní práva čerpání MMF.

Na letošním summitu BRICS oznámil ruský prezident Vladimir Putin, že se pracuje na nové mezinárodní měně vyvinuté zeměmi BRICS.

„Jedná se o krok, který má řešit vnímanou hegemonii MMF ze strany USA,“ vysvětlil koncem června Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ve společnosti ING. „Umožní to zemím BRICS vybudovat si vlastní sféru vlivu a měnovou jednotku v rámci této sféry.“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že země BRICS budou na nadcházejícím summitu skupiny v Jihoafrické republice jednat o vytvoření společné měny.

Zdroj: fintechs.fi