Dne 22. února 2023 jsem podal u II. přípravného senátu Mezinárodního trestního soudu žádosti o vydání zatykače v souvislosti se situací na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Předsoudní senát dnes vydal zatykače na tyto dvě osoby:

  • Vladimíru Putinovi, prezidentovi Ruské federace, a
  • paní Marii Lvové-Belové, zmocněnkyni pro práva dětí v kanceláři prezidenta Ruské federace.

Na základě důkazů shromážděných a analyzovaných mým úřadem na základě jeho nezávislého vyšetřování potvrdila komora předběžného řízení, že existují oprávněné důvody domnívat se, že prezident Putin a paní Lvová-Belová nesou trestní odpovědnost za nezákonnou deportaci a přemístění ukrajinských dětí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruské federace, což je v rozporu s čl. 8 odst. 2 písm. a) bodem vii) a čl. 8 odst. 2 písm. b) bodem viii) Římského statutu.

Incidenty zjištěné mým úřadem zahrnují deportaci nejméně stovek dětí odebraných ze sirotčinců a dětských domovů. Tvrdíme, že mnohé z těchto dětí byly následně dány k adopci do Ruské federace. V Ruské federaci byl prostřednictvím prezidentských dekretů vydaných prezidentem Putinem změněn zákon, aby se urychlilo udělování ruského občanství, což usnadnilo jejich adopci do ruských rodin.

Michael McFaul, bývalý velvyslanec USA v Rusku, předpověděl, že zatykač, který v pátek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) kvůli údajným válečným zločinům ruského prezidenta Vladimira Putina, zůstane ruskému vůdci až do konce života.

„Putina bude zatykač ‚pronásledovat do konce života‘,“ napsal McFaul v sobotu na Twitteru a podělil se také o svůj páteční rozhovor s moderátorem Chuckem Toddem v pořadu Meet The Press televize NBC News.

Zdroj: icc-cpi.int