Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre v úterý prohlásila, že Spojené státy jsou připraveny přijmout Rusy, kteří v současnosti utíkají před „nepopulární“ Putinovou válkou, a mohou jim poskytnout azyl. (Foto: Twitter / Maxar)

„Domníváme se, že bez ohledu na jejich státní příslušnost mohou ve Spojených státech požádat o azyl a jejich žádost bude posuzována případ od případu,“ řekla Jean-Pierre. A to v době, kdy se stále objevují zprávy o „naprostém chaosu“ na některých klíčových hraničních přechodech opouštějících Rusko, zejména na gruzínských hranicích.

„Za čtyři dny od vyhlášení první mobilizace v Rusku od druhé světové války opustilo zemi asi 260 000 mužů ve vojenském věku, uvedla v neděli nezávislá média Novaja Gazeta Europe s odvoláním na zdroj z Kremlu,“ píše The Moscow Times.

Zatímco Putinův rozkaz o „částečné mobilizaci“ z minulého týdne dopadá na záložníky s předchozími vojenskými zkušenostmi, kteří budou posláni na Ukrajinu (ministerstvo obrany uvedlo, že bude povoláno 300 000 záložníků), rozšířily se zprávy o mladých ruských mužích, kteří dostali povolávací rozkazy.

Deník Moscow Times pokračuje o zácpách na hranicích: „Vzhledem ke zpřísněným požadavkům na vstup do zemí Evropské unie sousedících s Ruskem většina těch, kteří opouštějí zemi, míří do jihokavkazských zemí Gruzie a Arménie, stejně jako do Běloruska, Turecka a středoasijských zemí.“

Zprávy z regionu v úterý pozdě večer hovoří o frontách aut dlouhých přes 10 kilometrů na rusko-gruzínské hranici.

Některé sousední země, především pobaltské státy, ale v poslední době také Finsko, přistoupily k uzavření svých hranic pro všechny držitele ruských víz jako k opatření, které má zabránit přílivu mužů v ruském vojenském věku opouštějících zemi.

Mongolsko rovněž zaznamenalo nárůst pohraničního styku. „Rusové utíkají do Gruzie, Mongolska, Kazachstánu a dalších zemí, protože tam nepotřebují víza,“ uvádí NBC. „Dostat se na hranice je však pro mnohé z nich utrpení.“

Zdroj: jpost.com