Síly Vladimira Putina vyvinuly nový bojový systém, který by mohl ničit nepřátelská elektronická zařízení z výšky 36 000 km nad mořem. (Foto: TV9 Bharatvarsh)

Vesmírná technologie rozšiřuje arzenál Moskvy o další mocnou zbraň v době, kdy zuří válka na Ukrajině.

Zdroj ruského státního média RIA uvedl: „Tato (oběžná) dráha je přibližně 36 000 kilometrů nad mořem.“

Zdroj neprozradil podrobnosti o novém systému, ale uvedl, že „síla jeho zářičů na krátkou vzdálenost umožňuje nejen potlačit, ale i trvale vyřadit nepřátelskou elektroniku“.

Elektronický boj zahrnuje působení na elektronické systémy nepřítele, včetně radarů, komunikačních systémů a dalších prostředků, pomocí rušení nebo elektromagnetického záření.

V důsledku toho zařízení dočasně selhávají nebo přestávají správně fungovat.

Zvláštní verzí elektronického boje je tzv. elektronická porážka, kdy jsou systémy nepřátelských objektů fyzicky zničeny, například z přehřátí.

Ruské ozbrojené síly jsou vybaveny různými systémy elektronického boje. Patří mezi ně takové systémy jako „Krasucha“, „Moskva“, „Infauna“, „Leer“, „Triáda“ a další.

Tato zařízení se používají také v zóně speciální vojenské operace na Ukrajině.

Tato zpráva přichází v době, kdy Putin v pátek podepsal zákon umožňující úřadům vydávat elektronická oznámení odvedencům a záložníkům uprostřed bojů na Ukrajině, což vyvolává obavy z nové vlny mobilizace.

Ruská pravidla vojenské služby dříve vyžadovala osobní doručení oznámení odvedencům a záložníkům, kteří jsou povoláni do služby. Podle nového zákona budou oznámení vydávaná místními vojenskými odvodními úřady nadále zasílána poštou, ale za platná by byla považována od okamžiku, kdy budou umístěna na státní portál elektronických služeb.

V minulosti se mnoho Rusů vyhýbalo odvodu tím, že se zdržovali mimo adresu svého trvalého bydliště. Nový zákon tuto mezeru uzavírá ve zjevné snaze vytvořit nástroj pro rychlé posílení armády před všeobecně očekávanou ukrajinskou protiofenzívou v nadcházejících týdnech.

Příjemci, kteří se nedostaví ke službě, budou mít zakázáno opustit Rusko, bude jim pozastaveno vydávání řidičských průkazů a bude jim zakázáno prodávat své byty a další majetek.

Zákon podepsaný Putinem byl zveřejněn v oficiálním registru vládních dokumentů.

Kritici Kremlu a aktivisté za práva odsoudili zákon jako krok k „digitálnímu vězeňskému táboru“, který dává vojenským odvodním úřadům bezprecedentní pravomoci.

Rychlé přijetí zákona podnítilo obavy, že vláda zahájí další vlnu mobilizace po té, kterou Putin nařídil na podzim.

Ruské úřady popírají, že by se chystala další mobilizace. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden uvedl, že opatření je nutné k zefektivnění zastaralého systému povolávání vzhledem k nedostatkům, které odhalila částečná mobilizace z loňského podzimu.

„Ve vojenských odvodních kancelářích bylo mnoho nepořádku,“ řekl. „Účelem návrhu zákona je tento nepořádek vyčistit a učinit systém moderním, efektivním a pohodlným pro občany.“

Zdroj: express.co.uk