Rusko používá ve válce na Ukrajině vesmírné zbraně a ruší signály GPS z amerických satelitů GPS, které používají ukrajinské ozbrojené síly, tvrdí přední generál amerických vesmírných sil… (Foto: Flickr)

Rusko se však zastavilo před pokusy o zničení vesmírného vybavení, částečně proto, že jeho vesmírné schopnosti nejsou plně rozvinuté a nemohly by vydržet konflikt s velmocí, domnívá se jeden z expertů.

Podle generála B. Chance Saltzmana, šéfa vesmírných operací amerických vesmírných sil, má Rusko pozemské lasery schopné útočit na satelity, elektronické rušičky a protisatelitní rakety.

„Neprojevují žádné skrupule ohledně testování těchto systémů,“ řekl Saltzman účastníkům fóra o vesmírné obraně, které 5. dubna uspořádal Mitchellův institut pro letecká a kosmická studia.

„A mají v úmyslu použít protikosmické zbraně v konfliktu, jak vidíme ve válce na Ukrajině. Jsme svědky kybernetických útoků proti poskytovatelům satelitního internetu i trvalého rušení SATCOM a GPS.“

Rusko se zaměřilo na systém GPS Navstar, který provozují vesmírné síly a který je k dispozici řadě dalších zemí.

„Vesmír je … nepopiratelně spornou bojovou oblastí,“ řekl Saltzman.

Vesmírné síly o rušení vědí přinejmenším od dubna 202. „Ukrajina možná nebude moci používat GPS, protože v okolí jsou rušičky, které jim brání v příjmu jakéhokoli použitelného signálu,“ řekl tehdy v rozhovoru generál vesmírných sil David Thompson.

Podle generálního ředitele společnosti SpaceX Elona Muska byly rušeny také signály systému Starlink společnosti SpaceX. „Některé terminály Starlink v blízkosti konfliktních oblastí byly rušeny po dobu několika hodin,“ napsal Musk v březnu 2022 na Twitteru. „Naše nejnovější aktualizace softwaru rušení obchází.“

Rusové v listopadu 2021 provedli rozsáhlou zkoušku svých protisatelitních zbraní, ale zatím k ničení satelitů nepřikročili. Podle Anne Maruinové, výzkumné pracovnice v oblasti geopolitiky francouzského letectva, je tato opatrnost pravděpodobně způsobena výpočtem rizika.

„Z konfliktu na Ukrajině výsledky ve vesmíru ukazují, že Moskva se v současné době drží určité formy pragmatismu, která pečlivě zvažuje rizika eskalace v případě, že by byly zničeny americké nebo evropské kosmické sondy nepřímo sloužící ukrajinským silám,“ napsala Maurinová ve vydání časopisu Aether z jara 2023: Atern: A Journal of Strategic Airpower & Spacepower.

Takový krok by byl podle Maurina pravděpodobně považován za důvod k válce, což Rusko pravděpodobně nebude riskovat.

Podle Maurina má Rusko méně kosmických prostředků než Spojené státy nebo Čína. Citovala prohlášení šéfa ruské vesmírné agentury z roku 2022, který uvedl: ,,V roce 2022 se v Rusku uskutečnilo několik akcí: „V situaci, kdy je třeba pomoci našim ozbrojeným silám, máme k dispozici spíše skromné prostředky. To mě osobně znepokojuje.“

Zdroj: theepochtimes.com