Země NATO by měly přestat vytyčovat červené linie a dodávat Ukrajině veškeré zbraně, které potřebuje, trvá na svém litevský prezident Gitanas Nausėda, informuje agentura APA s odvoláním na LRT. (Foto: Flickr)

„Viděl jsem mnoho nakreslených červených linií a někdy mám dokonce dojem, že tyto červené linie nekreslíme my, západní země, demokracie, ale že se je snaží nakreslit teroristický stát Rusko prostřednictvím strachu a hrozeb. A snaží se je vnutit,“ řekl v pondělí večer v televizi LRT.

Nauseda poznamenal, že pokud jde o Ukrajinu, byla již překročena řada „červených linií“.

„Nemluvím jen o tancích. Kdysi byl tabu, červenou linií, také status Ukrajiny jako kandidáta na členství v EU. Dobře si to pamatuji. Už když, řekněme, vypukla válka, Německo zpočátku kategoricky říkalo, že pošle jen vesty, přilby a podobně, ale ne zbraně. Ale i tato červená linie byla poměrně dávno překročena,“ řekl prezident.

„Tento Rubikon byl překročen, takže doufám, že tato červená linie – pokud skutečně existuje, a já si myslím, že existuje pouze v našich hlavách – bude také překročena,“ řekl s odkazem na žádost Kyjeva o stíhačky a rakety dlouhého doletu.

„Protože stíhačky a rakety dlouhého doletu jsou zásadní vojenskou pomocí a v této klíčové fázi války, kdy má dojít ke zlomu, je nezbytné, abychom jednali bez prodlení,“ dodal Nauseda.

„Takže moje odpověď na vaši otázku zní, že tyto červené linie musí být překročeny,“ dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina potřebuje více těžkých zbraní od spojenců z NATO, včetně stíhaček a raket dlouhého doletu, aby mohla čelit ruské invazi.

Zdroj: apa.az