Ruský prezident Vladimir Putin v pátek pronesl klíčový projev z kazašské Astany, kde se zúčastnil Konference o interakci a opatřeních k posílení důvěry v Asii (CICA). (Foto: Twitter)

Následovala setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayipem Erdoganem, katarským emírem Tamimem bin Hamadem Al Tháním a ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

Zatímco přímé rozhovory se svým americkým protějškem Joem Bidenem vidí jako „zbytečné“, poté co se objevily dohady, že by se oba mohli setkat na okraj summitu G20 v Indonésii v polovině listopadu (kterého se Putin pravděpodobně osobně nezúčastní, i když tato otázka zůstává otevřená), trhy reagují na vzácné „pozitivum“ poté, co naznačil, že v tuto chvíli neplánuje další masivní letecké údery na Ukrajinu. Tento potenciální náznak možné deeskalace přichází po dnech zesílených ruských leteckých útoků na desítky ukrajinských měst a obcí, které začaly v pondělí.

„Měli bychom se ho zeptat, zda je připraven vést takové rozhovory se mnou, nebo ne. Abych byl upřímný, nevidím tu potřebu,“ odpověděl Putin na otázku ohledně možnosti setkání s Putinem.

Futures na index S&P 500 vyskočily na seanční maxima poté, co dráty citovaly ruského vůdce, že nyní není potřeba významných úderů na Ukrajinu, ale od té doby klesly zpět pod úroveň před začátkem…

Dále uvedl, že ačkoli Rusko neusiluje o „zničení“ Ukrajiny, stále „nelituje“, že nařídil invazi, která začala před více než sedmi měsíci. „Naše akce jsou správné a včasné,“ zdůraznil v projevu.

„Nyní není třeba masivních úderů, jsou jiné úkoly, protože, pokud vím, z 29 objektů [infrastruktury] jich sedm nebylo zasaženo, jak plánovalo ministerstvo obrany. Ale tyto objekty jsou dokončovány postupně, není třeba masivních úderů, alespoň zatím, a později – uvidíme,“ řekl Putin podle překladu státních médií.

„Nyní … bylo zmobilizováno 222 000 lidí z celkového počtu 300 000 lidí. Myslím, že během zhruba dvou týdnů budou všechny mobilizační aktivity ukončeny,“ řekl o probíhajícím povolávání záložníků.

Putin navíc naznačil, že Rusko vítá zprostředkování třetích stran, a to ve chvíli, kdy turecký Erdogan údajně nabízí, že bude hostit další mírové rozhovory. „Vždy jsme říkali, že jsme [pro jednání] otevřeni. V Istanbulu jsme dokonce dosáhli určitých dohod. Ve skutečnosti byly tyto dohody téměř iniciovány. Jakmile se však ruská vojska stáhla z Kyjeva, chuť Ukrajiny jednat okamžitě zmizela, to je vše,“ řekl Putin.

Je pravděpodobné, že Putin by nyní mohl hledat způsob, jak opustit ukrajinské divadlo v důsledku hlasování o anexi a prohlášení nad čtyřmi územími. Může vyhlásit politické „vítězství“ – a považovat východní Ukrajinu za součást suverénního Ruska, přičemž potvrdí, že jeho cíle „zvláštní operace“ byly splněny. A to i přesto, že v tuto chvíli zůstává skutečností, že žádné ze čtyř území není dosud pod plnou ruskou vojenskou kontrolou.

Zdroj: zerohedge.com