Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell ve čtvrtek vyslovil výhrůžku Rusku a varoval, že západní mocnosti „zničí“ ruskou armádu, pokud Moskva použije na Ukrajině jaderné zbraně.

„Putin říká, že neblafuje. Nuže, nemůže si dovolit blafovat a musí být jasné, že lidé podporující Ukrajinu, Evropská unie a členské státy, Spojené státy a NATO také neblafují,“ řekl Borrel na akci Evropské diplomatické akademie v belgických Bruggách.

„Jakýkoli jaderný útok proti Ukrajině vyvolá odpověď, ne jadernou odpověď, ale tak silnou odpověď z vojenské strany, že ruská armáda bude zničena,“ dodal.

Varování Borrela zaznělo v době, kdy ministři obrany NATO vedli druhý den jednání v Bruselu, jehož součástí bylo i uzavřené zasedání alianční skupiny pro jaderné plánování, orgánu, který stanovuje a přezkoumává jadernou politiku NATO.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rovněž varoval Rusko před použitím jaderných zbraní s tím, že by to mělo „vážné následky“. Uvedl však, že pravděpodobnost použití jaderné zbraně ze strany NATO je „velmi malá“.

Ruský prezident Vladimir Putin při oznámení částečné mobilizace minulý měsíc varoval, že Rusko může k obraně své „územní celistvosti“ použít všechny zbraně, které má k dispozici.

Ruští představitelé trvají na tom, že Putinovy komentáře nebyly ničím novým a zapadají do dlouhodobě zavedené ruské vojenské doktríny, podle níž by jaderné zbraně mohly být použity, pokud by země čelila „existenční hrozbě“.

Varování však bylo významné, protože Rusko rozšířilo své území anexí oblastí na Ukrajině, které má pod kontrolou, a jiní ruští představitelé výslovně uvedli, že by nová území mohli bránit jadernými zbraněmi.

Zdroj: antiwar.com