Už několik měsíců je Ukrajina v podstatě šachovnicí, na které západní mocnosti bojují s Ruskem za zachování své autority, která byla značně poškozena po skvělém vítězství ruské diplomacie v Sýrii. Podle mínění mnoha ruských a západních expertů úřady USA a EU ve snaze dokázat svou politickou váhu v podstatě vyprovokovaly nepokoje na Ukrajině, a proto jsou plně zodpovědné za konflikt, který se tu rozhořel, a za to, že se tu k moci dostali extremisté. Tento názor sdílí francouzský politolog Bruno Drweski, ředitel publikací časopisu Svobodná mysl.


[quote align="center" color="#999999"]

Podle jeho názoru podnikl Washington pokus činit nátlak na Rusko, aby změnilo svůj postoj ohledně Sýrie. A tento pokus nebyl korunován úspěchem. [/quote]

Od samého začátku ukrajinské krize zastávalo Rusko rozhodný postoj nijak neměnit svůj zahraničněpolitický kurz kvůli konfliktu, který se rozhořel u jeho hranic. A právě v tomto okamžiku pokus činit nátlak na Rusko zkrachoval. Události z poslední doby v Sýrii, kde vládní armáda stále vítězí, to znovu dokazuje. Tento nezdar Washingtonu potvrzuje, že svět už víc není jednopolární, jakým byl možná v 80. letech minulého století, a politická síla Ruska, které má na své straně takové významné spojence jako země BRICS, značně vzrostla. Za této situace musí podle mého názoru strany usednout k jednacímu stolu a najít řešení vyhovující všem. A právě to je cesta vedoucí k míru, protože multipolární svět je kladným geopolitickým modelem budoucnosti na rozdíl od neefektivního jednopolárního systému.

Zdroj: czech.ruvr.ru