Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na zasedání parlamentní skupiny vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AK Party) v hlavním městě Ankaře prohlásil, že Izrael se v palestinsko-izraelském konfliktu dopouští „státního terorismu“.

„Jasně zde říkám: Erdogan, obhájce Palestinců utlačovaných Izraelem, řekl: „Izrael je teroristický stát,“ uvedl Daily Sabah.

Erdogan vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby vyhlásil izraelský jaderný arzenál.

Váš konec je stejně blízko, ať už máte jaderné zbraně, nebo ne,“ řekl Erdogan za bouřlivého potlesku svých příznivců.

„Na tiskových konferencích vidíme Netanjahua obklopeného ministry. Myslí si, že ho tito ministři zachrání. Netanjahu je v háji,“ řekl.

Erdogan poukázal na to, že Izrael prosazuje strategii „zničení celého města i s jeho obyvateli“ a je „teroristickým státem“. Posteskl si nad tím, že někteří členové mezinárodního společenství nestojí na „správné straně“ věci:

„Západ, zejména Spojené státy, bohužel projevuje jiný postoj (než ostatní kritizující Izrael). Svůj postoj změnila například Francie. Jeden den jednají jinak a druhý den couvnou. Buďte upřímní. Buďte jako Türkiye,“ řekl s odkazem na podporu Izraele ze strany prezidenta Macrona.

„Válka není slovo, které bychom mohli použít k popisu toho, co se děje v Gaze. I válka má etiku, zákony a limity,“ řekl.

Minulý týden izraelský ministr pro kulturní dědictví Amichaj Elijahu, člen krajně pravicové strany Otzma Jehudit, řekl izraelským médiím, že svržení „jaderné bomby“ na Gazu je „jednou z možností“. Eliyahu byl později suspendován z jednání vlády „až do odvolání“, uvedl úřad premiéra Benjamina Netanjahua. Izrael dlouho odmítal veřejně přiznat, zda vlastní jaderné zbraně.

„Máte atomovou bombu, nebo ne? Vyzývám Netanjahua, aby to prohlásil, ale myslím, že to nedokáže. Můžete lidem vyhrožovat jakkoli, ale Netanjahuův konec se blíží,“ řekl.

Prezident zopakoval svou výzvu světovým lídrům, aby něco podnikli.

Zdroj: farsnews.ir