Ministerstvo zemědělství slibuje, že v Česku skoncuje s dvojí kvalitou potravin. Zákaz chce zajistit prostřednictvím novely zákona o potravinách. Za porušení bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Řekl to ministr zemědělství Miroslav Toman. Uvádí to portál TN.cz.

Potraviny, které jsou v zemích EU nabízeny se stejným označením, ale s různým složením, budou v Česku zakázány. Za porušení tohoto zákona bude hrozit pokuta až do výše 50 milionů korun. Ministerstvo také uvedlo, že kontrolovat to bude Státní zemědělská a potravinářská inspekce, uvádí Nova.

České ministerstvo zemědělství nechce čekat na Evropskou komisi, která se k tomuto problému má v plánu vrátit až za dva roky.

„Díky tomu, že dvojí kvalitu zakážeme v aktuálně chystané české novele zákona o potravinách, začne zákaz platit podstatně dříve než v rámci dvouleté, takzvaně transpoziční, lhůty evropské směrnice. Cílem našeho návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě, grafice či se stejným marketingem,“ řekl Toman.

Ministerstvo usiluje o to, aby nebylo možné omlouvat dvojí kvalitu třeba preferencemi spotřebitelů nebo dostupností surovin.

„Problém s dvojí kvalitou potravin se týká především nadnárodních společností. Nemůžeme připustit, aby fakticky existovali občané několika kategorií. Je nutné spotřebitelům zajistit férové zacházení,“ uvedl ministr Toman.

K problému se vyjádřila také česká europoslankyně Olga Sehnalová, která je s výslednou směrnicí o nekalých obchodních praktikách také nespokojená.

„Ihned po jejím přijetí jsem proto upozornila, že bude v zájmu českých spotřebitelů nutné na národní úrovni přijmout takové požadavky na označování, aby zákaznici na pultech obchodů u nás výrobky dvojí kvality na první pohled poznali a mohli se jim vyhnout. Jsem ráda, že pan ministr Toman, který byl i na evropské úrovni mým spojencem v boji proti dvojí kvalitě, na nic nečeká a věřím, že připravovaný zákon nepodlehne v českém parlamentu lobby byznysu tak, jako se tomu nakonec stalo v Bruselu,“ uvedla europoslankyně.