Rusko neblufuje, když mluví o své nové zbrani a jejích kapacitách, píše The National Interest s odkazem na vojenské experty. Časopis uvádí poslední zprávy o vývoji zbraně soudného dne.

NI píše, že existence nové ruské zbraně není žádným překvapením. Vojenský expert Pavel Podvig například v interview pro časopis řekl, že o většině elaborátů bylo známo předem, avšak některé se skutečně staly senzací.

„O raketách s plochou dráhou letu s jadernou bojovou hlavicí a o systému Kinžal jsem se dozvěděl poprvé. Je jasné, že vše, o čem mluvil Putin, bylo otestováno, takže je to reálné," řekl zdroj The National Interest.

Vědec z Vojenského námořního analytického ústavu Michael Kofman je rovněž přesvědčen, že projekty nových ruských zbraní jsou reálné a jejich ztělesnění je otázka nejbližší nebo vzdálené budoucnosti. Kofman vyslovil obavy kvůli rychlosti, kterou dokážou vyvíjet rakety s plochou dráhou s jadernými bojovými hlavicemi.

The National Interest zdůrazňuje, že USA dnes nedisponují prostředky na čelení jadernému arsenálu Moskvy, přičemž se ruské projekty vůbec v nejbližší době neprojeví na jaderné strategii Washingtonu.

Experti se domnívají, že nebude-li americká strana usilovat v nejbližší době o závody ve zbrojení, dojde k uzavření smlouvy o strategických útočných zbraních, která zahrne také nové ruské zbraně. Experti se ale obávají, že by Republikánská strana USA dala přednost závodům ve zbrojení místo nové smlouvy o kontrole nad zbraněmi, ale bez schválení touto frakcí nemůže být smlouva přijata senátem.

Vladimir Putin promluvil o nových ruských zbraních 1. března v poselství Federálnímu shromáždění. Prezident informoval například o vývoji hypersonické zbraně, systému Avangard, která je schopna létat v hustých vrstvách atmosféry na mezikontinentální vzdálenost rychlostí více než dvacetkrát překračující Machovo číslo. Ruský prezident promluvil rovněž o raketovém systému Sarmat, raketě s plochou dráhou letu s jaderným pohonem Burevestnik, leteckém raketovém systému Kinžal a laserové zbrani.

Zdroj: snews.com