Útočná skupina lodí amerického vojenského námořnictva v čele s letadlovou lodí Harry Truman vplula minulou neděli do východní oblasti Středozemního moře, aby se znovu zúčastnila operace proti IS (teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii a Iráku, uvádí se ve zprávě na oficiálním webu vojenského námořnictva.

„Za účelem zajištění podpory leteckých útoků v boji s IS se vrátila útočná skupina lodí (CVBG) v čele s letadlovou lodí Harry Truman. Je to výrazné znamení pro naše partnery, že jsme odhodláni zachovat mír a bezpečnost v tomto regionu a všude, kde existuje hrozba terorismu," uvádějí se ve zprávě slova velitele skupiny kontraadmirála Eugena Blacka.

Americká média, mj. časopis Defense News, dříve oznámila, že letadlová loď a jiné lodi, které jí doprovázejí, mohou zůstat ve Středozemním moři na delší dobu, aby čelily „výzvám" ze strany Ruska a ČLR, sám Pentagon však tuto informaci nepotvrdil.

Falešné video jako záminka k útoku?

Falešné video o použití chemické zbraně se stane záminkou pro letecký útok koalice USA na státní objekty Sýrie a odůvodněním útoku bojovníků, oznámil tiskový mluvčí Ministerstva obrany RF, generálmajor Igor Konašenkov.

„Falešné video po rozšíření v západních médiích poslouží jako nová záminka pro letecký raketový útok koalice v čele s USA na státní objekty Sýrie a odůvodněním útočné operace bojovníků proti syrským vládním vojskům na východním břehu Eufratu,“ řekl.

„Ministerstvo obrany Ruska varuje před nepřípustností využití podobných provokací pro destabilizaci situace na území Sýrie,“ řekl.

Pro imitaci dalšího "chemického útoku" Svobodná syrská armáda dovezla do obce Chakl Al-Džafra v provincii Dajr az Zaur lahve s chlorem, dále prohlásilo ruské ministerstvo obrany.