Poté, co Turecko a Rusko podepsaly smlouvu o nákupu ruského protiletadlového systému S-400, se Spojené státy aktivně snažily zabránit realizaci dohody a varovaly Turecko i před ztrátou podpory NATO. (Foto: Department of the information support of the Baltic region)

O víkendu americký zpravodajský list Defense News rozluštil hlavní tajemství systému.

Americký portál  uvádí, že protiletadlové komplexy S-400, které Tureckou koupilo od Ruska, mohou neutralizovat jakoukoli hrozbu pocházející od letectva Severoatlantické aliance.

Dle listu komplexy mohou díky vysoce citlivému radaru detekovat všechny vzdušné cíle, včetně amerických stealth stíhacích letounů F-35.

Zdroj zdůrazňuje, že pro správný provoz musí být komplex S-400 vybaven systémem přenosu dat Link 16 se speciálním šifrováním a identifikačním systémem přítel-nepřítel.

Pokud se tak nestane, pak turecká armáda obdrží údaje o skutečných vlastnostech stealth F-35 ihned po prvních cvičeních, kam budou zapojeny oba typy zbraní.

Tohle podle amerických odborníků nějakým způsobem umožní ruské armádě „stáhnout“ skutečná data o letounu F-35. Tyto informace, jak se uvádí ve Spojených státech, mohou být použity na úkor amerického letectví a spojenců NATO.

Zdroj:  airforcetimes.com