Ozbrojený odpor Islámského státu (IS) v Sýrii se vyskytuje pouze v oblastech, které kontrolují Spojené státy. Uvedl to mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov.

Toto prohlášení přišlo po výroku amerického ministra obrany Jamese Mattise, který ve středu prohlásil, že syrský prezident Bašár Asad s pomocí Ruska a Íránu přivodil „svému lidu v Sýrii katastrofu". Dále poznamenal, že Syrské demokratické síly (SDF) je „jediná organizace, která v té době byla schopna zdolat Daeš" v Sýrii.

„Co se týče současné situace v Syrské arabské republice, doporučujeme hlavě Pentagonu, aby prozkoumala mapu, která znázorňuje situaci v této zemi. Všechny zbylé oblasti odporu teroristů IS v Sýrii se nacházejí v lokalitách, které kontrolují Spojené státy," řekl Konašenkov.

Ruský generál dále poznamenal, že ruský rezort obrany je překvapený „verbálními manipulacemi" Mattise o situaci v Sýrii. Podle něj expanze IS v Sýrii byla možná pouze kvůli „hrubé nedbalosti" Spojených států a mezinárodní koalice. Podle něj většina Spojenými státy dodaných zbraní opozici skončila v rukou Fronty an-Nusrá a IS.