Pokud Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj odcestují na Bali, bude to poprvé od února, kdy začala válka mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy by oba lídři sdíleli společnou platformu. (Foto: Flickr / ilustrační)

Zatímco americký prezident Joe Biden zcela nevyloučil možnost setkání se svým ruským protějškem na okraj nadcházejícího summitu G20, zpráva médií naznačuje, že Vladimir Putin a ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj se pravděpodobně zúčastní summitu, který se bude konat v Indonésii.

Indonéský velvyslanec ve Spojených arabských emirátech Husin Bagis v rozhovoru pro deník The National uvedl, že „oba souhlasili (s účastí)“.

Summit G20 se má konat 15.-16. listopadu na indonéském Bali.

„Situace není jednoduchá kvůli ukrajinsko-ruské válce… Rozhodujeme se, v jakých hotelech je ubytovat – v jednom pro pana Putina a v druhém pro pana Zelenského,“ řekl Bagis s odkazem na potřebu vyhnout se napětí tím, že by byli umístěni příliš blízko sebe.

„U nás je všechno v klidu,“ dodal vyslanec v rozhovoru.

Ve čtvrtek Biden na dotaz novinářů, zda se s Putinem setká na nadcházejícím summitu G20 nebo APEC, aby s ním jednal o Ukrajině, odpověděl: „To se teprve uvidí.“ Americký prezident rovněž uvedl, že Putinova hrozba použití jaderných zbraní je největší takovou hrozbou od kubánské krize, kdy ruské vojenské vedení čelilo vzácnému odporu domácí veřejnosti kvůli válce na Ukrajině.

Pokud Putin a Zelenskyj na Bali odcestují, bude to poprvé od února, kdy začala válka mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy by oba lídři sdíleli společnou platformu.

Ukrajinská ani ruská vláda však na Bagisovo prohlášení nereagovaly.

Zelenskyj mezitím v pátek vyzval Brusel, aby zvýšil tlak na ruský energetický sektor, den poté, co EU uvalila na Moskvu nové kolo sankcí kvůli její invazi na Ukrajinu.

„Musíme pokračovat v tomto směru – ve směru tlaku na ruský energetický sektor, na tento hlavní zdroj příjmů agresorského státu,“ řekl Zelenskyj ve videoposelství na summitu EU v Praze.

Zelenskyj rovněž zopakoval výzvy Kyjeva k „demilitarizaci“ ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny – největšího jaderného zařízení v Evropě -, která se nachází na území, o němž Moskva tvrdí, že ho anektovala.

Putin tento týden nařídil své vládě, aby převzala provoz elektrárny na jihu Ukrajiny.

Zdroj: hindustantimes.com