USA potvrdily své odhodlání bránit Japonsko pomocí jaderných zbraní v rámci Smlouvy o vzájemné spolupráci a zárukách bezpečnosti z roku 1960.

Takové informace se uvádí v prohlášení, které rozšířil Bílý dům na základě výsledků jednání lídrů obou zemí.

Tento dokument tvoří zákonodárný základ aliance Japonska a USA. Dohoda předpokládá mimo jiné i použití zbraní hromadného ničení ze strany Washingtonu.

V prohlášení se rovněž zdůrazňuje, že prezident USA Joe Biden a japonský premiér Jošihide Suga vystupují pro mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu.

„Zdůrazňujeme význam míru a stability v celém Tchajwanském průlivu a vyzýváme k mírovému urovnání konfliktů v průlivu,“ uvádí se v dokumentu.

Jak spočítala japonská agentura Kyodo, přímá zmínka o Tchaj-wanu se objevila ve společném prohlášení lídrů obou zemí poprvé za 52 let.

Naposledy bylo podobné formulace použito v dokumentu podle výsledků jednání japonského premiéra Eisaku Sató a prezidenta USA Richarda Nixona v roce 1969.

Lídři obou zemí vyjádřili také vážné znepokojení nad situací s lidskými právy v Hongkongu a v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Oba státníci kromě toho potvrdili, že paragraf 5 Smlouvy o vzájemné spolupráci a zárukách bezpečnosti se rozšiřuje také na ostrovy Senkaku, na něž si dělá nárok Čína.

Zdroj: reuters.com