Obavy z jaderné války na Západě rostou v souvislosti s tím, jak Rusko mobilizuje statisíce vojáků a vyhlašuje anexi části Ukrajiny. (Foto: Flickr)

Mezitím prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina podává žádost o členství v NATO. Tyto dvě události by mohly být nejvýznamnější eskalací od začátku války.

Dnešní vývoj je střízlivou připomínkou toho, že hrozba jaderné války narůstá. Emeritní senátor státu Virginie a plukovník námořní pěchoty ve výslužbě Richard Black se v úterý obrátil na členy amerického Kongresu v otevřeném dopise o tom, že „globalisté nás neúprosně vedou k tomuto jadernému armagedonu“.

Black zdůraznil: V současné době je v USA v plném proudu boj proti jadernému konfliktu:

K žádné válce by nedošlo, kdybychom v roce 2014 násilným svržením prezidenta Janukovyče nesvrhli demokraticky zvolenou ukrajinskou vládu. Válku jsme poté podpořili tím, že jsme Ukrajinu zaplavili masivními dodávkami zbraní.

Bývalý senátor uvedl, že „USA mohly dosáhnout míru tím, že by jednoduše tlačily na Ukrajinu, aby plnila mírové dohody z Minsku z roku 2014, které podepsala a které stanovily jasný rámec pro mírové řešení nevyřešených otázek. Ukrajina slíbila, že minské dohody provede, ale místo toho se rozhodla dalších sedm let válčit na Donbasu.“

Uvedl, že NATO mohlo usilovat o mír, ale místo toho si vybralo válku.

NATO mělo dostatek příležitostí k míru, ale záměrně si vybralo válku. USA si uvědomily, že když je Rusko zády ke zdi, nemají jinou možnost než zaútočit. V roce 2007 americký velvyslanec v Rusku William Burns důrazně varoval, že pohyb směřující k pohlcení Ukrajiny do NATO může klidně vyvolat válku mezi Ukrajinou a Ruskem. Přesto Obamova administrativa svrhla ukrajinského prezidenta a zaplavila Ukrajinu zbraněmi, protože věděla, že tím vyvolá válku.

Black uvedl, že miliardářské elity, které mají na regionu zájem, dosahují „válečných zisků, i když to znamená hazard se životy stovek milionů lidí na celém světě“.

„Měli bychom vyhladit světovou populaci, abychom zasáhli do války na hranicích, kde USA nemají žádný životně důležitý národní zájem?“ zeptal se bývalý senátor.

Black vyzval k okamžitému ukončení této války tím, že se Ukrajina stane neutrálním, nezařazeným státem, „stejně jako jsme to udělali během studené války s Rakouskem v roce 1955“.

Zdá se však, že výzva bývalého senátora, aby se zabránilo dalšímu konfliktu, zůstala nevyslyšena poté, co Zelenskij vyhlásil záměr požádat o urychlené členství v NATO, když prezident Putin vyhlásil anexi 15 % Ukrajiny.

Na základě článku 5 by jakékoli přijetí Ukrajiny do NATO automaticky vyvolalo světovou válku mezi Ruskem a Západem (třetí světovou válku).

V pátečním projevu Putin uvedl, že USA vytvořily „precedens“ použitím jaderných zbraní proti Japonsku během 2. světové války.

Minulý týden admirál námořnictva Charles A. Richard – v současné době působící ve funkci šéfa strategického velení USA – varoval, že by nás mohl čekat „možný přímý ozbrojený konflikt s jaderně schopným partnerem“.

Zde je otevřený dopis bývalého senátora zákonodárcům na Kapitolu:

Zdroj: zerohedge.com