Zprávy o tom, že se ruský prezident Putin i čínský prezident Si osobně zúčastní summitu G20 na Bali, vyvolaly bouři obav a hněvivých reakcí mezi západními představiteli. (Foto: Shutterstock)

Bílý dům nejprve v pátek reagoval prohlášením, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by se měl summitu stanoveného na listopad zúčastnit osobně i v případě, že se ho Putin skutečně zúčastní.

V prohlášení Rady Bílého domu pro národní bezpečnost se uvádí: „Jak sám prezident Biden veřejně řekl, nemyslí si, že by se prezident Putin měl zúčastnit G20, když vede svou válku proti Ukrajině,“ uvedla Rada Bílého domu pro národní bezpečnost ve svém prohlášení. Pokud se však Putin zúčastní, USA se domnívají, že by se měl zúčastnit i Zelenskyj,“ uvádí agentura Bloomberg.

Jiné vlády, například Velká Británie, hovoří buď o formálním pokárání Putina ze strany lídrů G20, nebo o pokusu vetovat jeho účast:

Podle britského ministerstva zahraničí je Trussová připravena osobně pokárat ruského prezidenta za jeho rozhodnutí napadnout Ukrajinu, jak uvedla před měsícem poté, co v pátek vyšlo najevo, že se setkání zúčastní jak Putin, tak jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, jak prozradil indonéský hostitel a vůdce Joko Widodo.

A uvažuje se i o následující variantě, informuje dále agentura Bloomberg: „Na druhou stranu druhý nejpovolanější nástupce Borise Johnsona, bývalý ministr financí Rishi Sunak, se domnívá, že spojenci G20 by měli Putinovu účast na setkání, které se bude konat 15. a 16. listopadu na Bali, vetovat, dokud válka na Ukrajině neustane, což je postoj, který hájí i Bílý dům.“

V prohlášení Sunakovy kanceláře se uvádí: „Sedět s ním u jednoho stolu není dobré, když je zodpovědný za to, že jsou děti zabíjeny ve svých postelích, zatímco spí.“

Bez ohledu na kterýkoli z výše uvedených scénářů bude jistě nepříjemné, pokud budou Si a Putin přítomni. Již dlouho se spekuluje o tom, že se rozhodnou pro virtuální projev před zasedáním G20; jinak je jisté, že dojde ke spoustě napjatých okamžiků setkání a večeří na summitu.

Zdroj: msn.com