I když případy covidu dále klesají, tak pohotovostní sály po celé zemi jsou naprosto přecpané pacienty hledající ošetření s bolestí břicha, krevními sraženinami, srdečními poruchami a s problémy s dýcháním. (Foto: Shutterstock)

Všechny tyto symptomy zapadají do široké škály oficiálních symptomů covidu hlášených CDC.

Ale, jak konstatuje mediální zpráva, příčina této náhlé vlny, která vedla až k opětovné nutnosti ošetřovat na chodbách v přeplněných nemocnicích, zatím zůstává oficiálně nejasná.

Více než 18 měsíců po prvním objevení SARS-CoV-2 ve Wuhanu, tj. toho viru, který způsobuje covid, zůstává tento virus pro vědce stejně záhadou, i když vedli široké škály studií, aby se zkusili dopátrat, jak ten virus funguje a co dělá.

Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností covidu je jeho schopnost způsobovat škody nejen v pacientově respiračním systému, ale i v srdci a v cévním systému.

Tato poškození často u pacientů vyvolávají dlouho přetrvávající symptomy, které trvají i dost dlouho po původní infekci.

Izrael ještě předtím, než se stal první zemí na planetě, která vakcinovala skoro celou svou populaci (od srpna rozdává i posilující injekce), vedl i jako zdroj výzkumných zpráv týkajících se covidu.

A poslední pionýrská studie vytvořená výzkumníky z řady disciplín (počínaje epidemiology až po počítačové vědce) z Tel Aviv University podle Jerusalem Post určitě vyvolá řadu zajímavých otázek.

Tito výzkumníci se stali prvními na zemi, kteří identifikovali, kterých 5 z 29 proteinů tvořících virus SARS-CoV-2 způsobuje poškození cév pacientů.

Tým výzkumníků z Tel Aviv University identifikoval pět z 29 proteinů tvořících virus, které způsobují poškození cév.

„Mezi pacienty s covidem zjišťujeme např. hodně vysoký výskyt cévních chorob a krevních sraženin, mozkových a srdečních příhod,“ říká vedoucí autor této studie publikované v žurnálu eLife Dr. Ben Maoz.“

„Máme sklon si o covidu myslet, že je to v první řadě respirační onemocnění, pravdou však je, že pacienti s koronavirem mají trojnásobně vyšší pravděpodobnost postižení mozkovou nebo srdeční příhodou,“ dodal. „Máme důkazy ukazující, že virus závažně poškozuje cévy nebo buňky cévní výstelky, které pokrývají krevní cévy. Avšak až do dneška jsme s virem zacházeli jako s jediným objektem. Chtěli jsme zjistit, které proteiny ve viru způsobují tento typ poškození.“

Tato studie se prováděla za využití nových metod: výzkumníci se v laboratoři pustili do vnášení různých sekvencí RNA virů do lidských krevních cév a pozorovali reakce.

Tímto způsobem mohli vědci odvodit, které z proteinů způsobují nejvíce poškození tkání v cévním systému. Konkrétně určili jednotlivé proteiny, které mohou za ty největší ze škod na lidském oběhovém systému.

„Když vstoupí koronavirus do těla, tak začne vytvářet 29 proteinů, zformuje se nový virus, a ten virus pak zase vytvoří asi 29 nových proteinů,“ řekl Maoz.

„Naše krevní cévy se během tohoto procesu přetváří z neprůhledných trubic do něčeho na způsob propustné sítě nebo kousků hadrů a souběžně s tím narůstají krevní sraženiny. Důkladně jsme zkoumali účinky každého z 29 proteinů, které virus vytvářel, a úspěšně jsme identifikovali pět konkrétních proteinů, které způsobují největší škody na buňkách cévní výstelky, a tudíž poškozují stabilitu a funkčnost cév.“

Aby tým pomohl s modelováním a ověřováním zjištění, používal počítačové modely k rozlišení, které proteiny mají na lidské tkáně největší dopad.

Jak tito vědci říkají, tak doufají, že takový vhled dovnitř pomůže lidstvu dopracovat se k lepšímu pochopení, jak ten virus způsobuje takové škody na srdci a krevních cévách.

„Náš výzkum by mohl pomoci zaměřovat se na léky, kterých půjde použít k zastavení aktivity viru, nebo přinejmenším minimalizovat škody na krevních cévách.“

Jenže co když to místo toho vyvolá otázky o vakcínách, které vědci zatím vyvinuli, neboť ty spoléhají na RNA právě takových virů, aby pomocí ní „přeprogramovali“ lidský imunitní systém?

Zdroj: zerohedge.com