Izraelští úředníci byli přistiženi při přiznání, že v mnoha situacích není „zelený průkaz“ v zemi „lékařsky odůvodněný“, ale existuje proto, aby občany donutil k očkování. (Foto: Youtube)

Izraelci, kteří chtějí navštívit bary, restaurace, bazény a všechny vnitřní nebo venkovní akce, na nichž se sejde více než 100 osob, musí předložit „zelený průkaz„, tedy doklad o tom, že byli očkováni proti Covid-19 nebo že se nedávno z nemoci zotavili.

Podle záběrů ministrů vlády odposlechnutých před nedělním zasedáním, které ten večer odvysílal izraelský zpravodajský kanál Channel 12 News a o nichž informoval deník Times of Israel, však „zelený průkaz“ není ani tak opatřením v oblasti veřejného zdraví, jako spíše metodou, jak donutit obyvatelstvo, aby se nechalo očkovat.

Ministryně vnitra Ayelet Shakedová v hebrejštině ministru zdravotnictví Nitzanu Horowitzovi řekla, že „můžete zrušit zelený pas pro venkovní restaurace“.

„I v bazénech, nejen v restauracích. Z epidemiologického hlediska je to správné,“ reagoval Horowitz.

„Jde o to, říkám vám to, že naším problémem jsou lidé, kteří se nenechají očkovat. Potřebujeme, aby… jinak… se z toho nedostaneme,“ dodal.

Horowitz pak dodal, že ačkoli propustka nemá v některých scénářích „zdravotní opodstatnění“, nechce začít dělat výjimky, „protože pak řeknou ‚když ne bazény, tak proč aquaparky?“.