V noci ze středy na čtvrtek vypukly na francouzském středomořském ostrově Korsika násilné střety mezi demonstranty a policií, protože hněv místních obyvatel zesílil kvůli napadení jednoho z nacionalistů ve vězení. (Foto: Youtube)

Yvan Colonna, který si odpykává doživotní trest za vraždu nejvyššího korsického regionálního představitele Clauda Erignaca v roce 1998, je v současné době v kómatu poté, co ho 2. března ve vězení zbil spoluvězeň odpykávající si trest za teroristické trestné činy.

Tento incident vyvolal hněv na ostrově, kde někteří stále považují Colonnu, který byl zatčen teprve v roce 2003 po pětiletém pátrání, během něhož nakonec žil jako pastýř v korsických horách, za hrdinu v boji za nezávislost.

Stovky lidí demonstrovaly v hlavních korsických městech Ajaccio, Calvi a Bastia, přičemž protesty rychle přerostly ve střety s bezpečnostními silami, uvedli zpravodajové agentury AFP.

V Ajacciu protestující dokonce vnikli do hlavní budovy justice a zapálili sběrné suroviny. Poté vyplenili banku.

Místní úřady uvedly, že jen v Ajacciu bylo zraněno 14 lidí, včetně novináře francouzské televize TF1, který byl zraněn na noze.

Colonna byl uvězněn na jihu Francie a úřady dlouho odmítaly jeho žádost o převoz na Korsiku s tím, že kvůli svému činu má zvláštní status zadrženého.

Ve snaze zmírnit napětí premiér Jean Castex v úterý tento status zrušil, ale Colonnovi příznivci na Korsice tento krok považovali za příliš málo a příliš pozdě.

Francouzská prokuratura obvinila Colonnova údajného útočníka z vězení Francka Elonga Abeho z pokusu o vraždu ve spojení s teroristickou skupinou.

Podle nejvyššího francouzského protiteroristického prokurátora Jeana-Francoise Ricarda se Franck Elong Abe k útoku přiznal a uvedl, že ho rozzlobily „rouhavé výroky“, které Colonna pronesl za mřížemi.

Zdroj: france24.com