Podle představitele ukrajinské vlády premiér Naftali Bennett v úterním telefonátu sdělil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že doporučuje Ukrajině přijmout nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na ukončení války, která zahrnuje mnoho ukrajinských obětí. Podle tohoto úředníka Zelenksy Bennettovu radu nepřijal. (Foto: Flickr)

Zdroj tvrdil, že telefonát inicioval Bennett. „Na vašem místě bych myslel na životy svých lidí a nabídku přijal,“ řekl prý Bennett.

Zelenksyho odpověď byla krátká. „Rozumím vám,“ řekl.

Podle zprávy se Zelenksymu a jeho lidem rada nelíbila.

„Bennett nám řekl, abychom se vzdali,“ řekl úředník. „Nemáme v úmyslu to udělat. Víme, že Putinova nabídka je jen začátek.“

V posledních dvou týdnech, a zejména od Bennettovy návštěvy Moskvy, úřad premiéra a ministerstvo zahraničí tvrdí, že izraelské zprostředkovatelské úsilí je nutí zachovávat ještě opatrnější a vyváženější přístup. Toto poselství bylo v tichosti předáno i Zelenského úřadu. Úředník rovněž uvedl, že Izrael požádal Ukrajinu, aby nežádala o větší vojenskou a obrannou pomoc, protože taková žádost by mohla poškodit zprostředkovatelské úsilí.

Podle úředníka však Zelenksyho úřad nevidí výsledky zprostředkování. Uvedl, že Bennett ani tak nezprostředkovává, jako spíše funguje jako poštovní schránka a pouze předává zprávy mezi oběma stranami. Podle něj se mediátor musí snažit dát dohromady kompromis mezi oběma stranami a předkládat vlastní nabídky.

„Nepotřebujeme poštovní schránku,“ řekl úředník. „Těch máme dost. Pokud chce být Bennett neutrální a být prostředníkem, očekávali bychom, že jmenuje někoho, kdo na tom bude pracovat dnem i nocí a pokusí se dosáhnout kompromisu.“

Ukrajinští představitelé se domnívají, že Bennettovo zapojení do diplomatických snah pramení z toho, že nechce zaujmout jasné stanovisko k ruské invazi z obavy, že by to poškodilo vztahy Izraele s Ruskem.

Aktualizace: Mychajlo Podoljak, který se za Ukrajinu účastnil rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem, popřel informace deníku Jerusalem Post.

Zdroj: jpost.com