Ukrajinská rozvědka naznačila, že Rusko se chystá provést útok pod falešnou vlajkou na elektrárnu a svalit vinu na Ukrajinu. (Foto: Wikimedia)

Podle ukrajinského ministerstva obrany připravuje ruský prezident Vladimir Putin „teroristický útok“ na černobylskou jadernou elektrárnu.

Úředníci uvedli, že Rusko plánuje „katastrofu způsobenou člověkem“ v elektrárně a poté přesune vinu na Ukrajinu v rámci údajné operace pod falešnou vlajkou, aby zamaskovalo své jednání.

Ministerstvo obrany tvrdilo, že Rusko „vytvoří falešné důkazy“, aby potvrdilo svou verzi událostí, a naznačilo, že by ruské jednotky mohly shromáždit mrtvá těla z letiště Antonov ve městě Hostomel nedaleko hlavního města Kyjeva – známého také jako Gostomel – a nastražit těla v jaderné elektrárně.

Ministerstvo neposkytlo žádné důkazy, které by toto tvrzení podpořily.

Zpravodajské oddělení ministerstva napsalo na Facebooku: „Podle dostupných informací – Vladimir Putin nařídil přípravu teroristického útoku v černobylské jaderné elektrárně.“

„Na ruskými silami řízené ČAEC (Černobyl) se plánuje vytvoření technologické katastrofy, odpovědnost za kterou se budou okupanti snažit převést na Ukrajinu.“

Rusko převzalo kontrolu nad jadernou elektrárnou den poté, co 24. února zahájilo pozemní, námořní a leteckou invazi na Ukrajinu.

Ukrajinské úřady nevědí, jaká je úroveň radiace v jaderné elektrárně, protože se nedozvěděly, co se tam děje od doby, kdy ji obsadila ruská vojska, řekl ve středu ministr energetiky Herman Halušenko.

Dodal, že Ukrajina rovněž nemá kontrolu nad tím, co se děje v obsazené Záporožské jaderné elektrárně, kde je podle vlády umístěno 400 ruských vojáků.

Ukrajina ve středu uvedla, že v černobylské jaderné elektrárně hrozí nebezpečí úniku radiace poté, co byl elektrárně přerušen přívod elektřiny, ale Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na jadernou bezpečnost v rámci OSN, nevidí „žádný kritický dopad na bezpečnost“.

Státní jaderná společnost Energoatom uvedla, že během bojů mezi ukrajinskými jednotkami a ruskými silami, které nefunkční elektrárnu okupují, bylo poškozeno vysokonapěťové vedení a že bylo odpojeno od národní energetické sítě.

Společnost uvedla, že pokud nebude k dispozici elektřina pro chlazení vyhořelého jaderného paliva uloženého v elektrárně, která v roce 1986 utrpěla nejhorší jadernou havárii na světě, mohly by se nakonec uvolnit „radioaktivní látky“, které by ohrozily další části Ukrajiny a Evropy.

MAAE na Twitteru uvedla, že „vývoj porušuje (klíčový) bezpečnostní pilíř o zajištění nepřetržitých dodávek energie“, ale že „v tomto případě MAAE nevidí žádný kritický dopad na bezpečnost“.

MAAE v úterý upozornila, že systémy monitorující jaderný materiál v zařízeních na zpracování radioaktivního odpadu v Černobylu přestaly přenášet data.

Zdroj: inews.co.uk