Německo reagovalo poté, co Polsko požadovalo 1,32 bilionu dolarů jako reparace za ztráty utrpěné během druhé světové války. (Foto: Flickr)

Ve čtvrtek polský vicepremiér Jaroslaw Kaczynski uvedl, že Varšava bude oficiálně požadovat reparace od svého největšího obchodního partnera a spolučlena EU i NATO.

Nový odhad Polska překonává odhad zákonodárce vládnoucí strany z roku 2019 ve výši 850 miliard dolarů. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) od svého nástupu k moci v roce 2015 několikrát zopakovala výzvu k odškodnění, ale Polsko oficiálně reparace nepožadovalo. -Reuters

„Částka, která byla předložena, byla přijata tou nejomezenější, nejkonzervativnější metodou, bylo by možné ji zvýšit,“ řekl Kaczynski, lídr polské strany Právo a spravedlnost (PiS) během tiskové konference. „Německo nikdy skutečně nezúčtovalo své zločiny proti Polsku,“ dodal.

Kaczynski – který je hlavním tvůrcem polské politiky, a premiér Mateusz Morawiecki se zúčastnili slavnostního zveřejnění dlouho očekávané zprávy o reparacích, které se konalo na Královském zámku ve Varšavě, který byl obnoven z válečných trosek.

Zveřejnění třísvazkové zprávy bylo hlavním bodem celostátních oslav výročí války, která začala 1. září 1939 bombardováním a invazí nacistického Německa do Polska, po níž následovalo více než pět let brutální okupace.

Vedoucí týmu, který zprávu vypracoval, zákonodárce Arkadiusz Mularczyk, uvedl, že ztrátu přibližně 5,2 milionu životů, z níž viní německou okupaci, nelze finančně vyčíslit.

Vyjmenoval ztráty na infrastruktuře, průmyslu, zemědělství, kultuře, deportace do Německa na nucené práce a snahy o přeměnu polských dětí na Němce.

Na zprávě pracoval od roku 2017 tým více než 30 ekonomů, historiků a dalších odborníků. Tato otázka vyvolala bilaterální napětí.

Válka byla „jednou z nejstrašnějších tragédií v našich dějinách“, řekl prezident Andrzej Duda během ranních obřadů na poloostrově Westerplatte u Gdaňsku, který byl jedním z prvních míst napadených při nacistické invazi. -ABC News

Německo vrátilo úder v prohlášení svého ministerstva zahraničí, které uvedlo, že otázka reparací byla „uzavřena“ již dávno s tím, že Polsko se vzdalo dalších nároků, a že německý postoj, že odškodnění bylo vyplaceno zemím východního bloku v poválečných letech, se nezměnil.

Bojovný postoj Polska vůči Německu zesílil po ruské invazi na Ukrajinu.

V roce 1953 se tehdejší komunističtí vládci Polska vzdali všech nároků na reparace pod tlakem SSSR, který chtěl sovětský satelit Východní Německo zbavit jakýchkoli závazků. Podle Polska je dohoda neplatná, protože Polsko nebylo schopno vyjednat spravedlivé odškodnění, uvedla agentura Reuters.

Předseda největší polské opoziční strany Občanská platforma Donald Tusk ve čtvrtek prohlásil, že Kaczynského prohlášení „není o reparacích“.

„Jde o vnitropolitickou kampaň s cílem obnovit podporu vládnoucí strany,“ řekl.

Nejvyšší německý představitel pro německo-polskou spolupráci Dietmar Nietan ve svém prohlášení uvedl, že 1. září „zůstává pro Německo dnem viny a hanby, který nám znovu a znovu připomíná, abychom nezapomínali na zločiny spáchané Německem“, které jsou „nejtemnější kapitolou našich dějin“.

Zdroj: abcnews.go.com