Aktualizace: Po ošklivém předběžném oznámení společnosti FedEx se generální ředitel Raj Subramaniam v rozhovoru s Jimem Cramerem ze CNBC blíže vyjádřil k důvodům, které vedly jeho společnost k rozhodnutí stáhnout pokyny. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Myslím, že ano. Ale víte, tato čísla nevěstí nic dobrého,“ řekl Subramaniam v odpovědi na Cramerovu otázku, zda ekonomika „upadá do celosvětové recese“.

Nejvyšší představitel společnosti FedEx, který se funkce ujal na začátku letošního roku, uvedl, že hlavním faktorem neuspokojivých výsledků společnosti je klesající celosvětový objem nákladu.

„Jsem velmi zklamaný z výsledků, které jsme tu právě oznámili, a víte, v titulku je opravdu makrosituace, které čelíme,“ řekl Subramaniam dnes večer v rozhovoru pro pořad Mad Money na stanici CNBC.

Závěrem generální ředitel uvedl, že pokles objemů je dalekosáhlý:

„Jsme odrazem podnikání všech ostatních, zejména ekonomiky s vysokou hodnotou ve světě,“ uzavřel.

Celý rozhovor si můžete prohlédnout níže:

Což pomáhá vysvětlit, proč futures dnes ráno dále klesají.

* * *

Jak jsme již dříve podrobně popsali, v překvapivém předběžném oznámení ve čtvrtek po uzavření burzy společnost FedEx uvedla, že v důsledku předběžných výsledků hospodaření za 1. čtvrtletí a očekávání pokračující volatility provozního prostředí stahuje svou prognózu zisku na fiskální rok 2023.

Výsledky za první čtvrtletí byly nepříznivě ovlivněny celosvětovým poklesem objemu, který se v posledních týdnech čtvrtletí ještě zrychlil. Výsledky společnosti FedEx Express byly ovlivněny zejména makroekonomickým oslabením v Asii a problémy se službami v Evropě, což vedlo k výpadku příjmů v tomto segmentu ve výši přibližně 500 milionů USD oproti prognózám společnosti. Tržby společnosti FedEx Ground byly přibližně o 300 milionů USD nižší než prognózy společnosti.

Konkrétně za 1. čtvrtletí:

Předběžný odhad zisku na akcii společnosti

  • FedEx za 1. čtvrtletí: 3,44 USD, odhad. $5.10
  • FedEx prelim 1Q Rev. 23,2B$, odhad. $23.54B
  • FedEx prelim 1Q Adj. provozní zisk 1,23 mld. dolarů, odhad. $1.74B

V důsledku předběžných finančních výsledků za první čtvrtletí a očekávání pokračujícího volatilního provozního prostředí společnost FedEx stahuje svou prognózu zisku za fiskální rok 2023, kterou poskytla 23. června 2022.

Kromě toho firma uvedla, že přechází na snižování nákladů:

„Přestože jsou tyto výsledky zklamáním, agresivně urychlujeme úsilí o snižování nákladů a vyhodnocujeme další opatření ke zvýšení produktivity, snížení variabilních nákladů a realizaci strukturálních iniciativ na snižování nákladů. Toto úsilí je v souladu se strategií, kterou jsme nastínili v červnu, a já jsem i nadále přesvědčen, že dosáhneme našich finančních cílů pro fiskální rok 2025.“

V rámci těchto iniciativ na snižování nákladů společnost FedEx uzavře 90 poboček, zavře pět firemních kanceláří, odloží nábor zaměstnanců, omezí lety a zruší projekty.

„Globální objemy poklesly, protože makroekonomické trendy se později ve čtvrtletí výrazně zhoršily, a to jak v mezinárodním měřítku, tak v USA. Tyto nepříznivé faktory rychle řešíme, ale vzhledem k rychlosti, s jakou se podmínky změnily, jsou výsledky za první čtvrtletí pod našimi očekáváními,“ řekl Raj Subramaniam, prezident a výkonný ředitel společnosti FedEx Corporation.

„Přestože jsou tyto výsledky zklamáním, agresivně urychlujeme úsilí o snižování nákladů a vyhodnocujeme další opatření ke zvýšení produktivity, snížení variabilních nákladů a realizaci strukturálních iniciativ na snížení nákladů. Toto úsilí je v souladu se strategií, kterou jsme nastínili v červnu, a já jsem i nadále přesvědčen, že dosáhneme našich finančních cílů pro fiskální rok 2025.“

FDX se po skončení obchodování propadla o 14 % na nejnižší hodnotu od srpna 2020…

Jedná se o největší denní pokles FDX v historii…

Jak poznamenal @Knowledge_vital:

„příšerná, mizerná zpráva… Je trochu zvláštní slyšet $FDX mluvit tak negativně po… konferenční prezentace, když nikdo jiný nenaznačil takové prostředí. … Nicméně,… investoři by měli předpokládat, že odhady zisku na akcii jsou napříč celou společností ohroženy.“

Přichází jen několik hodin poté, co atlantský Fed snížil svůj výhled HDP na 3. čtvrtletí, což není pro domácí (ani globální) ekonomiku dobré znamení.

Jen nezapomeňte – stále to rozhodně není recese!

Zdroj: cnbc.com