V návaznosti na nechvalně proslulou hlášku Jima Cramera z roku 2007 „oni nic nevědí“ dnes ráno mnohem klidnější a výmluvnější Barry Sternlicht, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Starwood Capital, varoval spolukomentátory na CNBC, že pokud Fed nezabrzdí zvyšování sazeb, čeká americkou ekonomiku vážný pokles. (Foto: Youtube)

„Ekonomika silně brzdí,“ řekl Sternlicht.

„Pokud bude Fed pokračovat v tomto trendu, čeká je vážná recese a lidé přijdou o práci.“

Velmi rychle se ukázalo, že měl pravdu, protože atlantský Fed snížil svou prognózu HDP pro 3. čtvrtletí na pouhých +0,5 %…

Miliardáři investoři zatloukali Fedu, že se opozdil s bojem proti inflaci (vykřikovali, jak směšné a samozřejmé bylo v posledních letech tolik aspektů trhu pod těžkou rukou Fedu) a nyní to přehání:

„Jedná se o nejprudší zvýšení sazeb v historii – zejména od dob Volckera – ale pozadí země je dnes tak odlišné, než když byl předsedou Paul Volker,“ řekl.

Důvěra spotřebitelů je „strašná“ a důvěra generálních ředitelů je „mizerná“, řekl Sternlicht a zdůraznil skutečnost, že Fed při svém rozhodování vychází ze starých „starých“ údajů:

„Index spotřebitelských cen, údaje, na které se dívají, jsou staré údaje. Stačí, aby zavolali Dougu McMillonovi do Walmartu, zavolali některému z realitních kolegů a zeptali se, co se děje s nájemným v našich bytech,“ řekl a poukázal na to, že tempo růstu nájemného se nyní zpomaluje.

Zakladatel společnosti Starwood Capital zopakoval nedávné komentáře Jeffa Gundlacha, že největší hrozbou do budoucna je deflace, přičemž pokračující zvyšování sazeb způsobí také „velký krach“ na trhu s bydlením

„Podívejte se na trh s bydlením, [Fed] způsobil krach nebývalých rozměrů,“ řekl Sternlicht televizi CNBC.

„500 000 prodaných rodinných domů, nových prodejů, je nejméně od roku 1952. Čeká nás velký krach na trhu s bydlením a ceny bydlení půjdou dolů. Jste svědky korekce cen bydlení.“

Sternlicht uzavřel, že Fed „útočí na ekonomiku kladivem a nemusí“.

Pokud jde o to, kdy „vážná recese“ udeří, Sternlicht se domnívá, že se blíží.

„Myslím, že [ve] čtvrtém čtvrtletí. Myslím, že právě teď,“ řekl.

„Všude uvidíte trhliny.“

Zdroj: cnbc.com