Ústřední zpravodajská služba se snaží získat Rusy jako potenciální špiony, kteří jsou „znechuceni“ Putinovou válkou na Ukrajině, uvedl tento týden deník The Wall Street Journal v rámci nového úsilí o posílení svých řad ruských agentů. (Foto: Youtube)

Náměstek ředitele zpravodajské služby CIA David Marlowe, který je ve funkci od června 2021, ve vzácném projevu v Haydenově centru na Univerzitě George Masona řekl, že CIA „hledá po celém světě“ Rusy, kteří jsou nespokojeni s invazí na Ukrajinu. Jednalo se o Marlowovo první veřejné vystoupení ve funkci náměstka ředitele.

Je to proto, že „jsme otevřeni pro obchod“, zdůraznil. Na snaze získat spolehlivá aktiva se prý podílejí vojenští důstojníci a dokonce i oligarchové, kteří se zlobí, že na ně dopadá extrémní ekonomická a politická izolace Ruska na světové scéně.

Nabídl své hodnocení toho, jak se Rusům daří ve válce, Marlowe popsal: „Putin byl v nejlepší chvíli den před invazí“. Když hovořil o potenciálu, který měl ruský vůdce před rozhodnutím o invazi k vyvíjení tlaku na sousední Ukrajinu a NATO, Marlowe dodal: „Promarnil každý jeho kousek.“

V té chvíli před vpádem 24. února měl prezident Putin „veškerou moc, kterou kdy bude mít“, tvrdí úředník CIA #2.

Některé zahraniční publikace označily Marloweův projev, k němuž došlo minulý týden, ale poprvé byl zveřejněn až v úterý, za „náborovou akci“.

„A tak pro ředitele operací hledáme po celém světě Rusy, kteří jsou tím znechuceni stejně jako my, protože jsme otevřeni pro obchod,“ zaklínal se Marlowe.

Jak napsal list The Moscow Times:

Přestože si deník The Wall Street Journal nahlas kladl otázku, zda Marloweovy komentáře nejsou jen příkladem „chvástání CIA“, poznamenal, že pokračující válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě „zesílenou špionážní válku“.

Již před několika měsíci se objevily rozsáhlé zprávy o tom, že CIA zřídila na dark webu portál pro nespokojené Rusy, kteří mají vládní informace nebo přístup a chtějí navázat kontakt.

Níže: celé video z panelu Davida Marlowa…

„Poskytujeme ruskojazyčné instrukce, jak bezpečně kontaktovat CIA – prostřednictvím našich stránek na temném webu nebo renomované VPN – pro ty, kteří se cítí nuceni nás kontaktovat kvůli nespravedlivé válce ruské vlády,“ uvedl v květnu jeden z představitelů CIA pro CBS News.

CIA tehdy ve vzácném veřejném odhalení naznačila, že doufá, že Rusové, včetně vojáků a civilních úředníků, využijí šifrované metody k předávání citlivých informací do USA.

Zdroj: wsjimes.com