Americký prezident Donald Trump nebude žádat od svých spojenců přidělení 4 % HDP na obranu. To uvedla Jelena Poptodorovová, viceprezidentka Asociace pro atlantickou smlouvu a bývalá bulharská velvyslankyně ve Spojených státech. Podle ní hlava USA jen snaží nějak „zatřást“ s členy NATO. (Foto: Flickr)

„Spíše požádá o dodržování dohody o vyčlenění 2 % HDP. To, co řekl minulý rok o čtyřech procentech, je způsob, jak zatřást a provokovat ostatní. Víme, že je ve svých výrocích extravagantní,“ řekla Poptodorovová v rozhovoru pro Focus.

Trump ve skutečnosti vyzval spojence, aby utratili na obranu tolik, kolik utratí USA – 3,8 %, uvedla bývalá velvyslankyně. Podle ní však šlo o 2 %, o čemž prý americká strana informovala na profesionální úrovni.

Poptodorovová také uvedla, že v letošním roce se díky nákupu F-16 Bulharsko stane v NATO „jedničkářem“. Vyjádřila také naději, že země bude moci koupit dalších osm stíhaček.

„Dokonce si dovolím se trochu zasnít o tom, kdy si budeme moci koupit více stíhaček, protože je pravda, že osm stíhaček je velmi dobrý první krok, ale není to ani peruť. Potřebujeme minimálně 16,“ řekla Poptodorovová.

Bulharský premiér Bojko Borisov dříve uvedl, že díky nákupu amerických letadel Bulharsko zvýšilo rozpočet pro obranu, který na konci roku 2019 bude činit 3 % HDP. Je třeba však poznamenat, že v souladu s Národním plánem zvyšování výdajů na obranu Bulharska měl tento ukazatel postupně růst a až v roce 2024 činit 2 % HDP. V oblasti sociální politiky budou výdaje země v roce 2019 nižší – asi 1,3 %.

Po nákupu osmi F-16 se obranný rozpočet Bulharska pro rok 2019 z 940 milionů euro téměř zdvojnásobil. Země podle svého národního rozhlasu obsadila druhé místo v NATO v oblasti obranných výdajů – téměř 2,6 % HDP.

Náklady na osm F-16 činily téměř 1,26 miliardy dolarů. Pro jednorázovou platbu si vláda země musela půjčit od svých občanů asi 400 milionů dolarů. Potřeba okamžitě zaplatit za dosud nevyprodukovaná letadla kritizovala opozice. Bulharský prezident Rumen Radev také řekl, že se vláda v pokusu dosáhnout přijatelné ceny na letadla zřekla významné části výzbroje a bojová schopnost strojů klesla.

Zdroj:  focus-news.net