NASA zveřejnila na svých stránkách vzácný snímek spirální galaxie, která byla vyfocena za pomoci Hubbleova vesmírného dalekohledu. (Foto: NASA)

Fotografie se objevila na veřejně přístupné doméně na webových stránkách NASA. Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje galaxie všech tvarů, velikostí, jasů a orientace ve vesmíru, a jen zřídka se mu povede vyfotit takový objekt zboku.

Jeden z takových vzácných snímků představila NASA. Je na něm vidět spirální galaxie s názvem NGC 3717. Nachází se asi 60 milionů světelných let od Země ve směru souhvězdí Hydry.

„Při pozorování spirály téměř z profilu lze získat pocit jejího trojrozměrného tvaru,“ píšou vědci.

„Spirální galaxie mají ve většině svého prostoru tvar tenké palačinky. V jejich jádrech jsou jasná, kulová a hvězdami plná vydutí.“ Tato vydutí jsou jasně viditelné nad a pod diskem, což dává těmto galaxiím právě tvar podobný létajícímu talíři – pokud se na něj podíváte zboku.

Objekt NGC 3717 však na fotografii není zobrazen úplně zboku. Bližší část galaxie je mírně nakloněna dolů a druhá strana je zase zvednuta nahoru. Tento úhel pohledu poskytuje dobrý výhled na celý disk a na centrální vydutí, z nichž je však viditelná pouze jedna strana.

Zdroj:  nasa.gov