Princ Harry se v ohromující pasáži svých osobních pamětí „Spare“ přiznal, že v Afghánistánu zabil 25 lidí – konkrétně bojovníků Talibanu -, když tam sloužil v britských jednotkách jako pilot vojenského vrtulníku. (Foto: Flickr)

Celosvětové vydání knihy se očekává 10. ledna, ale poprvé byla k dispozici tento týden ve Španělsku několik dní před oficiálním mezinárodním datem vydání. V knize popisuje bojovníky Talibanu, na které střílel a které zabil, jako „šachové figurky odstraněné ze šachovnice“.

Osmatřicetiletý britský král absolvoval dvě mise v Afghánistánu jako předsunutý letecký návodčí v letech 2007 a 2008 a později v roce 2012. Nějakou dobu z toho byl druhým pilotem-střelcem v bojových vrtulnících Apache. Vzhledem k tomu, že působil v provincii Hílmand, která patří k nejnebezpečnějším horkým místům v celém dvacetiletém konfliktu, mnozí vojenští komentátoři považují celkový počet 25 zabití za rozhodně pravděpodobný.

V knize napsal: „Nebyla to statistika, která by mě naplňovala pýchou, ale ani jsem se za ni nemusel stydět.“ Poté přiznal počet zabití: „Když jsem se ocitl ponořený v žáru a zmatku boje, nepovažoval jsem těch 25 za lidi.“

„Byly to šachové figurky odstraněné ze šachovnice, Zlí lidé eliminovaní dříve, než mohli zabít Dobré lidi,“ dodal princ Harry.

Toto odhalení se mezi západními znalci setkalo se smíšenými reakcemi, přičemž mnozí uznávali jeho podivnost či nevkusnost vzhledem k tomu, že naprostá většina válečných veteránů se obvykle zdráhá podrobně hovořit o tom, kolik lidí na bojišti zabili nebo zranili. Například agentura Reuters citovala následujícího čtenáře:

„Můj otec byl ve druhé světové válce a já jsem se ho jednou jako dítě zeptal, jestli někoho zabil, a on se velmi zdráhal o tom mluvit.“

Přiznání vévody ze Sussexu se stalo terčem kritiky i ze strany bývalých britských vojenských velitelů, jak zdůrazňuje BBC:

Bývalý armádní důstojník plukovník Richard Kemp řekl BBC, že Harryho komentáře byly „špatně uvážené“.

Dodal, že výroky mohly ohrozit jeho bezpečnost a mohly by vyprovokovat lidi k pomstě.

Někteří dokonce naznačovali, že mezi Afghánci zabitými v době, kdy byl princ Harry pilotem Apache, mohli být i nevinní kolemjdoucí…

A jak se dalo očekávat, kniha vyvolala v Kábulu pobouření a představitelé Talibanu odsoudili Spojené království a USA za „odpornou“ okupaci.

Afghánské ministerstvo zahraničních věcí vedené Talibanem Harryho slova odsoudilo a jeho mluvčí Abdul Qahar Balkhi prohlásil: „Západní okupace Afghánistánu je skutečně ohavným okamžikem v dějinách lidstva a komentáře prince Harryho jsou mikrokosmem traumatu, které Afghánci zažívají v rukou okupačních sil, které bez jakékoliv odpovědnosti vraždily nevinné lidi.“

Na pozadí této kontroverze se však deník The Daily Mail vytasil s tímto bizarním titulkem a článkem:

Pokud jde o britské ministerstvo obrany, to se k celé záležitosti nevyjadřuje. „Z bezpečnostních důvodů nekomentujeme operační detaily,“ uvádí se v oficiálním prohlášení.

Zdroj: zerohedge.com