Sobotní protesty proti lockdownu v australském městě Melbourne přerostly ve tvrdé střety s policií. Pozornost médií zaujal incident se seniorkou, kterou policisté povalili na zem a nato jí obličej postříkali pepřovým sprejem. (Foto: Twitter)

Předseda australské policejní asociace tvrdí, že pokojní demonstranti si za svá zranění mohou sami. V sobotu vyšly do ulic stovky demonstrantů v hlavním městě jihoaustralského státu Victoria.

Během akce záběrům kamer neunikl incident, při kterém dva policisté povalili na zem ženu, které je údajně přes 70 let.

Následně ležící bezbrannou seniorku, která byla zahalena do australské vlajky, oba postříkali pepřovým sprejem do obličeje. Podle očitých svědků se svíjela na zemi v bolestech, dokud jí nepomohli na nohy další strážci pořádku.

Názory na policejní zásah se různí. Vedení policistů stojí za svými podřízenými. Upozornili, že se protestující pokusili násilím sabotovat již šestý lockdown ve městě.

Policejní velitel státu Victoria Mark Galliot tvrdí, že většina demonstrujících byli „agresivní mladí muži, kteří tam přišli, aby se porvali s policií“. Celkem během protestů bylo zadrženo 235 lidí. Deset policistů utrpělo zranění.

Podobného názoru byl i šéf Policejní asociace Victorii Wayne Gatt, který podle Daily Mail prohlásil, že zásah policistů nemá být zpochybňován. Důrazně se ohradil proti těm, kdo chce vést „zbytečné debaty“ o tom, zda policejní zásah byl v některých případech „přiměřený“.