Lékař v německém Berlíně byl odsouzen ke dvěma letům vězení za to, že během pandemie Covid-19 nelegálně vypsal více než 4 000 výjimek z nošení obličejových masek, informuje ABC News. (Foto: Flickr / ilustrační)

Kromě trestu odnětí svobody jí krajský soud v jihozápadním městě Weinheim udělil tříletý zákaz činnosti a pokutu 28 000 eur (29 550 dolarů), což je částka, kterou za vystavení potvrzení dostala. Její asistentka v kanceláři dostala pokutu 2 700 eur.

Podle soudu byla lékařka odsouzena za „vydávání nesprávných zdravotních potvrzení“ lidem po celém Německu, z nichž většinu nikdy neviděla ani nevyšetřila.

„Tento postup připomíná spíše prodej potvrzení než lékařský zákrok,“ uvedl soud v prohlášení a dodal, že jí nebylo kladeno za vinu, že poskytovala potvrzení svým stávajícím pacientům.

Během soudního procesu obžalovaná tvrdila, že nošení masek škodí zdraví lidí.

Právník lékařky se hodlá proti rozsudku odvolat, uvedla veřejnoprávní televize SWR.

Před soudem ve Weinheimu severně od Heidelbergu se shromáždily desítky příznivců, kteří protestovali proti rozsudku a německým pandemickým omezením.

ABC News

Německo loni ukončilo povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, přestože stále platí v dálkových vlacích, ordinacích lékařů, nemocnicích, pečovatelských domech a v některých regionálních prostředcích veřejné dopravy.

Zdroj: abcnews.go.com