Americká akademie filmového umění a věd představila nová kritéria pro udělení Oscara v nominaci nejlepší film. Uchazeči o prestižní cenu by ve svém filmu nyní měli zajistit zastoupení různých menšin. Natálie Vachatová se ve svém blogu pozastavila nad tím, co může být dalším krokem na cestě prosazování pokrokových změn ve světě. (Foto: Wikimedia)

V úterý na webové stránce Americké akademie filmového umění a věd byly zveřejněny nové inkluzivní standardy, podle nichž se v budoucnu má sestavovat seznam nominovaných snímků v kategorii nejlepší film. S tím, aby se snímek mohl ucházet o nominaci v hlavní kategorii, bude muset splnit dva ze čtyř nově zavedených standardů. Jedná se například o nutnou reprezentaci etnických, rasových či genderových menšin, stejně se tak zmiňují i ženy a osoby se zdravotním postižením. Tyto skupiny mají být představeny buď v samotném projektu anebo být součástí filmového námětu. Týkají se tato kritéria i osob zaměstnaných v technické oblasti či sféře marketingu a distribuci. Nová pravidla by měla začít platit od roku 2024, do té doby budou fungovat jako doporučení.

Reakce veřejnosti na zavedené standardy se ukázala být do určité míry kritickou. Svědčí o tom například názory vyjádřené uživateli sociálních sítí, zvláště ty, co následovaly po zveřejnění nových pravidel na oficiální stránce akademie na Facebooku.