Podle nové zprávy soukromé zpravodajské služby, kterou získala televize NBC News, bylo nejméně 154 čínských vědců, kteří pracovali na vládou sponzorovaném výzkumu v Národní laboratoři Los Alamos, v posledních dvou desetiletích najato Čínou k vědecké práci – včetně pomoci při rozvoji čínských vojenských technologií, které nyní ohrožují americkou národní bezpečnost. (Foto: Youtube / NBC News)

Zpráva společnosti Strider Technologies popisuje to, co označuje za systémovou snahu čínské vlády umístit čínské vědce do Národní laboratoře Los Alamos, kde byly poprvé vyvinuty jaderné zbraně.

Mnozí z těchto vědců byli podle zprávy později nalákáni zpět do Číny, aby pomohli dosáhnout pokroku v technologiích, jako jsou hlavice pronikající hluboko do země, hypersonické střely, tiché ponorky a bezpilotní letouny. -NBC News

Vědci, kterým bylo vyplaceno až 1 milion dolarů, byli získáni prostřednictvím čínských vládních „talentových programů“, jejichž cílem je přivést je zpět do Číny.

Jak minulý týden napsal Peter Schweizer, čínský přístup spočívá v „uchvácení“ elitních institucí a jednotlivců v USA: mimo jiné politiků, předních univerzit, velkých penzijních fondů, sociálních médií a Hollywoodu. Moje nejnovější kniha Red Handed (Rudou rukou) dokumentuje toto uchvácení v oblasti politiky, diplomatického a obchodního poradenství, velkých technologií, akademické sféry a Wall Street. Ve výroku ze sovětské éry, připisovaném Leninovi, o kapitalistech, kteří nám „prodávají provaz, na němž je oběsíme“, je obsaženo prozření. Přesto to byli právě Číňané, kdo pochopil, jak provaz prodat za dobrou cenu.

Stejně jako v případě výrobků, jako jsou solární panely, si Číňané uvědomují, že ovládnutí trhu v oblasti, kde se dosah rovná přístupu, je pro jejich dlouhodobé plány na dominanci rozhodující. Jejich vzor zahrnuje krádeže technologií, které nemohou sami vytvořit, a využívání všech dostupných prostředků, které jim v této krádeži pomáhají. Proto je pro ně každý kousek přístupu k informacím, který mohou získat, cennější než produkt, který k jeho získání používají.

Pochopení těchto vzorců je zásadní pro poznání, že Číňané takto postupují i vůči svým vlastním lidem. Jak uvádí nedávný článek Gordona Changa pro Gatestone Institute, Komunistická strana Číny udržuje přísnou kontrolu nad Číňany v zámoří prostřednictvím mnoha různých forem toho, co můžeme lhostejně nazvat vydíráním. Dokládají to četné příběhy o zastrašování čínských studentů a akademiků v USA, kteří mluví o porušování lidských práv ze strany Číny nebo podporují demokracii v Hongkongu a nezávislost Tchaj-wanu.

Univerzity si to výměnou za zahraniční finanční prostředky nechávají líbit už celá desetiletí. Teprve v poslední době jsou konfrontovány s náklady této shovívavosti. Například bývalý vedoucí katedry chemie a chemické biologie Harvardovy univerzity byl odsouzen federální porotou za to, že lhal federálním úřadům o svém napojení na program Tisíc talentů Čínské lidové republiky a Wuhanskou technologickou univerzitu (WUT) v čínském Wuhanu, a také za to, že neoznámil příjmy, které od WUT získal.

* * *

Podle Grega Levesquea, spoluzakladatele společnosti Strider a hlavního autora zprávy, představuje čínský transfer talentů „přímou hrozbu pro národní bezpečnost USA“ a dodává: „Čína hraje hru, na kterou nejsme připraveni, a my musíme začít skutečně mobilizovat.“

Současní a bývalí představitelé amerických zpravodajských služeb sdělili televizi NBC, že zpráva Strider ukazuje, jak čínská vláda získává informace o amerických technologiích, aby posílila svou armádu – a to způsobem, který představuje „významnou hrozbu pro národní bezpečnost“.

V roce 2020 ředitel FBI Christopher Wray uvedl, že „prostřednictvím programů náboru talentů, jako je Tisíc talentů, Čína platí vědcům na amerických univerzitách za to, že tajně přivážejí naše znalosti a inovace zpět do Číny – včetně cenného, federálně financovaného výzkumu,“ a dodal: „Řečeno na rovinu, znamená to, že američtí daňoví poplatníci fakticky platí účet za technologický rozvoj Číny.“

Zdroj: nbcnews.com