Vědci z Číny potvrdili, že ruský lék s názvem Triazavirin je podle předběžných výsledků výzkumu účinný v boji proti onemocnění covid-19. Uvedl to viceprezident Ruské akademie věd Valerij Čarušin. (Foto: Pixabay)

Již dříve se uvádělo, že v únoru byl na žádost Generálního konzulátu ČLR v Jekatěrinburgu poslán tento lék do Číny, aby bylo otestováno, jak funguje proti koronaviru.

„Triazavirin má pozitivní účinky v boji proti covidu-19: zkracuje délku onemocnění a zmírňuje spoustu jeho příznaků. Tuto informaci jsme obdrželi od prezidenta Harbinské lékařské univerzity Yanga Baofenga. Zatím jde o neoficiální odpověď, jelikož výzkum ještě nebyl dokončen. Výsledky jsou průběžné a je vyžadován další vývoj, ale celkově má lék pozitivní účinek,“ stojí ve zprávě Uralské federální univerzity (UrFU), v níž jsou citovány Čarušinova slova.

Čína podle něj schválila protokol o klinické studii (zveřejněný v mezinárodním časopise Engineering), podle něhož deset nemocnic v provincii Chej-lung-ťiang provádí randomizované studie a studie naslepo: v kontrolní skupině a u pacientů, kteří lék užívají, ale nevědí o tom, že jej dostávají… Studie se provádějí u pacientů s mírným až středním průběhem onemocnění.

Uralská federální univerzita dále upřesňuje, že do studie bylo zapojeno celkem 245 pacientů z dané provincie. Stejně tak se podobné průzkumy provádějí v řadě nemocnic v Jekatěrinburgu.

Zdroj:  aljazeera.com