V oblastech srbské menšiny na severu Kosova již několik dní pokračují nepokoje poté, co byli v kontroverzních obecních volbách do obcí s převahou Srbů dosazeni starostové z řad etnických Albánců. (Foto: Twitter)

To, co začalo jako střety mezi etnickými Srby a kosovskou policií, však přerostlo v násilí, protože jednotky NATO se snaží potlačit zuřící protesty.

Agentura Reuters potvrdila, že ve městě Zvecan došlo ke zranění mírových jednotek NATO poté, co se srbští demonstranti pokusili dostat do budovy místní vlády. Vojáci NATO se údajně snaží chránit i další obecní budovy.

Dubnové komunální volby byly srbským obyvatelstvem na severu Kosova bojkotovány, což umožnilo etnickým Albáncům převzít křesla starostů. V minulých dnech došlo k nepokojům poté, co se policie pokusila instalovat starosty do budov místní samosprávy uprostřed srbských pokusů o fyzickou blokádu.

Srbsko v nepředvídatelné situaci vyslalo k hranicím vojáky, a to i za vzácného odsouzení kosovských úřadů ze strany USA a EU za zbytečné provokace.

Podle BBC bylo při střetech se srbskými demonstranty zraněno několik příslušníků mírových sil NATO, což je vidět i na několika kolujících videozáznamech.

„Mezi zraněnými při nejnovějších pondělních násilnostech bylo i jedenáct vojáků NATO z Itálie, přičemž tři z nich zůstali ve vážném stavu,“ píše BBC. Byli údajně převezeni do místních nemocnic. Tento počet obětí byl později upraven směrem nahoru na nejméně dvě desítky zraněných. Neznámý počet zraněných je i na straně protestujících.

„Mírové síly pod vedením NATO se ve Zvečanu nejprve snažily oddělit protestující od policie, ale později dav rozehnaly pomocí štítů a obušků,“ pokračuje BBC.

Ke zraněním došlo poté, co „několik protestujících házelo na vojáky kameny a zápalné lahve,“ upřesnila zpráva.

NATO odsoudilo útoky na své síly jako „naprosto nepřijatelné“ a vyzvalo všechny strany, aby se „zdržely akcí, které dále rozdmýchávají napětí, a aby se zapojily do dialogu“. Brusel však zároveň vyzval kosovskou vládu k eskalační politice:

Stoltenberg napsal: „Priština musí deeskalovat a nepodnikat jednostranné destabilizující kroky.“ Za „jedinou cestu k míru a normalizaci“ označil „dialog vedený EU“ mezi Prištinou a Bělehradem.

Pozdější prohlášení zvýšilo počet pondělních zranění vojáků na vyšší…

V současné době panují obavy, že by situace mohla explodovat směrem k násilným scénám a etnickým bojům připomínajícím jugoslávské války z 90. let. Srbský prezident Aleksandar Vučič v pátek oznámil, že kvůli střetům uvedl srbskou armádu do „vyššího stavu pohotovosti“.

Pohraniční oblast je již několik měsíců neklidná kvůli tomu, co Bělehrad považuje za další protisrbskou politiku.

„Byl nařízen naléhavý přesun (vojáků) ke kosovské hranici,“ uvedl srbský ministr obrany Miloš Vučevič v celostátním vysílání. „Je jasné, že teror proti srbské komunitě v Kosovu probíhá.“

Zdroj: politico.eu