Poslední komunikační linka mezi Ruskem okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou a ukrajinskou energetickou soustavou byla 9. března brzy ráno přerušena v důsledku ruských útoků, uvedla ukrajinská jaderná energetická společnost Energoatom. (Foto: Flickr)

Podle Energoatomu přešla elektrárna do režimu výpadku proudu již pošesté od obsazení ruskými vojsky v březnu 2022.

Pátý a šestý reaktor elektrárny jsou v současné době v režimu studené odstávky, což znamená, že jejich teplota je pod bodem varu a elektrická vodní čerpadla musí stále pracovat, aby ochladila palivo a zabránila jadernému roztavení. K tomu je podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii zapotřebí spolehlivý externí zdroj energie, uvedla dříve agentura Reuters.

Pro potřeby elektrárny bylo zapnuto osmnáct dieselových generátorů, ale palivo v generátorech vydrží pouze 10 dní, uvedl Energoatom.

Od doby, kdy ruské síly elektrárnu obsadily, ji využívají jako vojenskou základnu, ze které podnikají útoky na Ukrajinou kontrolované území za řekou Dněpr.

Ministr energetiky Herman Halušenko 5. března uvedl, že jednání o navrácení elektrárny pod ukrajinskou kontrolu se dostala do „slepé uličky“ a situace v elektrárně se „výrazně zhoršuje“.

Zdroj: kyivindependent.com